ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Αργυρά μετάλλια Μητσοπούλου-Ραψομανίκης στην Τουρκία

Δύο μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες πρωταθλητές, Νάντια Μητσοπούλου και Διονύσης Ραψομανίκης, στο διεθνές τουρνουά της κατηγορίας G1 Presidents cup, που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Η πρωταθλήτρια των -67 κιλών, που ήταν μέλος της προ-Ολυμπιακής ομάδας για το Τόκιο 2020, αγωνίστηκε σήμερα και έφτασε στον τελικό στον οποίο αντιμετώπισε τη Σερβίδα Αλεξάντρα Πέρισιτς και ηττήθηκε, κατακτώντας όμως το ασημένιο μετάλλιο. Παράλληλα, στα -58 κιλά, ο Διονύσης Ραψομανίκης έφτασε επίσης στον τελικό και βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Αντριάν Γιούντα Βιθέντε ο οποίος επικράτησε στον αγώνα, με τον Έλληνα να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Ιωάννης Παύλος Πασχαλίδης, στα -58 κιλά, ηττήθηκε στον γύρο των 16, ο Ζήσης Πολυδέκης αποκλείστηκε στον γύρο των 32 στην κατηγορία των -68 κιλών, η Λεύκη Παπαϊωάννου στην κατηγορία -62 κιλών αποκλείστηκε στους 16 ενώ στον ίδιο γύρο αποκλείστηκε και η Ιωάννα Ρόκκα στην κατηγορία των -67 κιλών.