ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΑΡΓΥΡΗ ΣΤΟ ΡΙΟ Η ΚΟΡΑΚΑΚΗ!

Η Άννα Κορακάκη επέστρεψε στο Ρίο και έξι χρόνια μετά το διπλό Ολυμπιακό θρίαμβο, σήμερα ανέβηκε και πάλι στο βάθρο!

Στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στο Ρίο της Βραζιλίας, η Κορακάκη ολοκλήρωσε πριν από λίγο τον τελικό των 10μ στο αεροβόλο πιστόλι
Ο τελικός ήταν το απόλυτο θρίλερ κόντρα στις δύο καλύτερες φίλες του αγωνίσματος. Ζοράνα Αρούνοβιτς (Σερβία) και Άννα Κορακάκη (Ελλάδα) ήταν οι δύο αθλήτριες που στον τελικό συγκέντρωσαν τα δύο μεγαλύτερα σκορ. Σύμφωνα με το νέο κανονισμό, τα σκορ των δύο πρώτων μηδένισαν και ξεκίνησαν τη μονομαχία βολή – βολή (50 δευτερόλεπτα για κάθε βολή) με την αθλήτρια που είχε το καλύτερο σκορ σε κάθε βολή να παίρνει δύο βαθμούς μέχρι να φτάσει στους 16 που δίνουν τη νίκη.
Στη μονομαχία, η Αρούνοβιτς ήταν πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχη κερδίζοντας τον τελικό με 16-6. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Γαλλίδα Καμίλ Γεντρεζέφκσι.