Αργυρό μετάλλιο με ρεκόρ η Παυλοπούλου

Η Νικολέτα Παυλοπούλου κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο της πολυεθνούς συνάντησης εφήβων-νεανίδων στην Πράγα, σημειώνοντας και ατομικό ρεκόρ.

Η αθλήτρια του Ωκεανού ολοκλήρωσε σε 2:32:44, βελτιώνοντας το 2:32.47 που έκανε στο χειμερινό πρωτάθλημα και επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Νετάνια στην κατηγορία των νεανίδων. Η Παυλοπούλου πλησιάζει και το όριο για το παγκόσμιο της Ιντιανάπολις (2.31.79) και δεν αποκλείεται να τα καταφέρει. Στο ίδιο αγώνισμα, η Κύπρια Ελένη Στεφανίδου ήταν 13η με 2:42.15.
Στα 50μ. ελεύθερο, ο Γιώργος Βελιάδης ολοκλήρωσε σε 23.81 καταλάμβάνοντας την 5η θέση, ενώ στις νεάνιδες η Δέσποινα Μαρκαντέ ήταν 7η με 26.70 και η Μελίνα Τροχαλάκη 15η με 27.50. Η Κύπρια Κάλια Αντωνίου ολοκλήρωσε σε 26.57 και κατέλαβε την 5η θέση.