ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Μινσκ 2019: Αργυρός ο Γεωργίου στο δίζυγο

Δε γινόταν να φύγει με άδεια χέρια από το Μινσκ ο Κύπριος γυμναστής Μάριος Γεωργίου, ο οποίος πήρε στο δίζυγο το μετάλλιο που έχασε χθες λόγω πτώσης στο σύνθετο ατομικό.

του Παναγιώτη Βότση

Ο 21χρονος αθλητής κατάφερε να πάρει πρόκριση σε τέσσερις τελικούς, στο σύνθετο ατομικό, το δίζυγο τους κρίκους και τον πλάγιο ίππο. Στο πρώτο, του οποίου ο τελικός διεξήχθη χθες, ήταν ένα από τα φαβορί για το βάθρο μετά το χάλκινο που κατέκτησε τον Απρίλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Δυστυχώς όμως μία πτώση στο τελευταίο αγώνισμα, το μονόζυγο του στέρησε τη διάκριση αφού βαθμολογήθηκε με χαμηλό σκορ και ολοκλήρωσε στην 18η και τελευταία θέση την προσπάθειά του. Το αίμα του πήρε όμως πίσω στον έναν από τους τρεις τελικούς ατομικών αγωνισμάτων που πραγματοποιήθηκαν σήμερα, συγκεκριμένα στο δίζυγο. Εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του και πήρε 14.900, μία ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία, η οποία του έδωσε το αργυρό μετάλλιο. Πρώτος ήταν ο Όλεγκ Βερνιάιεφ από την Ουκρανία με το πολύ καλό 15.333 και τρίτος ο Φερχάτ Αρικάν από την Τουρκία με 14.833. Στον πλάγιο ίππο ο Μάριος Γεωργίου κατέκτησε την 5η θέση με 13.166 ενώ αποφάσισε τελικά να μη συμμετάσχει στον τελικό των κρίκων.