ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Αργυρός στη Σόφια ο Τεληκωστόγλου

Το ασημένιο μετάλλιο του Αποστόλη Τεληκωστόγλου στα 80 κιλά, ξεχώρισε από την παρουσία της προ-Ολυμπιακή ομάδας τάε κβον ντο στο διεθνές βαθμολογούμενο τουρνουά Bulgaria Open G2 που διεξήχθη στη Σόφια.

Παράλληλα, οι Διονύσης Ραψομανίκης (58κ), Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (68κ), Φαίδρα Καλτέκη (57κ) και Θένια Σαρβανάκη (62κ), κατέλαβαν την 5η θέση σε ένα από τα πιο δυνατά αγωνιστικά τεστ.
Ο «ασημένιος» πρωταθλητής κόσμου του 2019 στο Μάντσεστερ, έφτασε έως τον τελικό με τρεις νίκες και συγκεκριμένα 2-0 επί του Κοσοβάρου Μπάιρα, 2-1 επί του Πολωνού Ρόμπακ και 2-1 επί του Τούρκου Καρτάλ. Στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο ηττήθηκε 4-3, 9-6 από τον Ιταλό Αλέσσιο καταλαμβάνοντας την 2η θέση που του δίνει αρκετούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.
Η Σαρβανάκη, επίσης δεύτερη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 στο Μεξικό, χρειάστηκε δύο νίκες έως τα προημιτελικά. Επικράτησε της Ζπακ από την Πολωνία με 2-0, ενώ στον ελληνικό εμφύλιο, νίκησε 5-0, 3-1 την 7η Ολυμπιονίκη του Τόκιο και μέλος της προολυμπιακής ομάδας, Φένια Τζέλη. Στον αγώνα για την είσοδό της στον ημιτελικό έχασε 3-2, 0-5, 3-4 από την Ισπανίδα Ορτίθ Μπενίτο και κατέλαβε την 5η θέση.
Στα προημιτελικά σταμάτησε και η πορεία του Χαμαλίδη. Με δύο νίκες απέναντι σε Βούλγαρους αντιπάλους (Αβράμοφ, Ντζορντέφ) έφτασε έως την 8άδα, όμως εκεί ηττήθηκε 2-1 από τον Κορεάτη Κβον μένοντας πέμπτος.
Η Καλτέκη νίκησε κατά σειρά 2-0 την Κρίστι από την Βρετανία και 2-0 την Μάξιτς από την Σερβία, όμως στον αγώνα γα την είσοδό της στα μετάλλια, έχασε 0-0 και 5-1 από την Βελγίδα Ασεμανί.
Μια αμφισβητούμενη απόφαση των διαιτητών στην αναμέτρηση με τον Νοτιοαφρικανό Χαμντί, στέρησε από τον Ραψομανίκη την είσοδό του στα μετάλλια. Ολοκλήρωσε την πορεία του με την 5η θέση στην τελική κατάταξη των -58 κιλών, έχοντας δύο νίκες (επί του Γερμανού Αμπντέλ Χαλίμ και του Πολωνού Νόβακ) σε τρεις αγώνες.
Όσον αφορά στη Νάσια Μητσοπούλου γνώρισε την ήττα από την Κροάτισα Πόλε στον γύρο των «16».