Αρχή με 9 μετάλλια στο βαλκανικό εφήβων-νεανίδων

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για την ελληνική αποστολή στο βαλκανικό πρωτάθλημα εφήβων, νεανίδων που διεξάγεται στο Βόλο. Οι νεαροί κολυμβητές και κολυμβήτριες κατέκτησαν συνολικά 9 μετάλλια από τα οποία τρία χρυσά.

Ο Νίκος Σοφιανίδης του ΠΑΟΚ, ήταν αυτός που ξεχώρισε στην πρωινή ενότητα των αγώνων κατακτώντας συνολικά τρία μετάλλια. Δύο χρυσά 50μ. ύπτιο και 4Χ200μ. ελεύθερο και ένα χάλκινο στα 50μ. ελεύθερο.
Χρυσή και η Ηλέκτρα Λεμπλ στα 100μ. πεταλούδα που δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.
Τα ελληνικά μετάλλια
Έφηβοι
50μ. ύπτιο – Νίκος Σοφιανίδης 26.46, 1ος
4Χ200μ. ελεύθερο – Γιώργος Βελιάδης, Γιάννης Στάμος, Παναγιώτης Ανδρουλιδάκης, Νίκος Σοφιανίδης 7:37.28, 1οι
200μ. πρόσθιο – Ελένη Κοντογεώργου 2:34.39, 2η

Εκτός από τα μετάλλια, οι Έλληνες κολυμβητές είχαν καλή παρουσία και στα αγωνίσματα, στα οποία δεν ανέβηκαν στο βάθρο, με καλά πλασαρίσματα στην οκτάδα. Συγκεκριμένα, στα 200μ. πρόσθιο η Άννα- Μαρία Νάσιου ήταν 4η με 27.22, ενώ στα 50μ. ελεύθερο η Δέσποινα Μαρκαντέ ήταν επίσης 4η με 27.22 και η Μελίνα Τροχαλάκη 7η με 27.70. Πέμπτος ήταν ο Γιώργος Βελιάδης στα 100μ. πεταλούδα με 56.77, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία των νεανίδων, η Δήμητρα Τζιώρα ήταν 8η με 1:06.71. Έκτος ήταν ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης στα 50μ. ύπτιο με 27.85, ενώ η Μελίνα Τροχαλάκη ήταν 6η στα 50μ. ελεύθερο με 32.43. Στη 10η θέση κατετάγη ο Στάθης Μάλαμας στα 50μ. ελεύθερο με 24.62. Τέλος, στα 800μ. ελεύθερο η Παρασκευή Κρητικού ήταν 5η με 9:15.25 και η Ευαγγελία Καταραχιά 6η με 9:19.92.