Αρχή με ισοπαλία για την Εθνική στο γιουρόπα καπ

Με ισοπαλία 9-9 κόντρα στη δευτεραθλήτρια κόσμου Ουγγαρία ξεκίνησε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών τις υποχρεώσεις της στο γιουρόπα καπ που διεξάγεται στη Ριέκα της Κροατίας.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και μετά από ένα κλειστό πρώτο οκτάλεπτο που ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1, η Εθνική ήταν καταιγιστική. Σημείωσε τρία γκολ με τον Καπότση (1) και τον Δερβίση (2) απέναντι στον κορυφαίο τερματοφύλακα του κόσμου (Βίκτορ Νάγκι) και πήρε προβάδισμα με συν τρία γκολ (1-4) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 3-6.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Ούγγροι φρόντισαν να απαντήσουν με δικό του σερί 3-0 ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση για να σκοράρει και πάλι ο Καπότσης στέλνοντας την Εθνική στην τελευταία περίοδο προηγούμενο 7-6. Εκεί, οι Ούγγροι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση στα 47 δευτερόλεπτα με γκολ του Κρίστιαν Πίτερ Μάνχερτζ κάνοντας το τελικό 9-9.
Το πρώτο δείγμα της Εθνικής στο γιουρόπα καπ ήταν πολύ καλό και δείχνει ότι μπορεί να διεκδικήσει τη θέση τον τελικό αρκεί να κερδίσει τις δύο αναμετρήσει με Ισπανία (αύριο 19:30) και Ιταλία (Μεγάλο Σάββατο 17:00).
Οκτάλεπτα 1-1, 2-5, 3-1, 3-2
Ουγγαρία (Μαρς) Νάγκι, Τόροκ, Μάνχερτζ 1, Ζάλανκι 1, Βάμος 1, Μέζεϊ 1, Γιάνσικ 1, Ανγκιάλ, Μπάτορι 3 Μπέντο, Κόβαξ.
Ελλάδα (Βλάχος) Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Δερβίσης 2, Φουντούλης, Καπότσης 2, Ποντικέας, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2.