ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Αρχή με ήττα για την Εθνική στα προκριματικά του παγκοσμίου

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών την προσπάθεια της στα προκριματικά του παγκόσμιου πρωταθλήματος του 2019, χάνοντας στο Ρότερνταμ από την Ολλανδία 29-20 στο πλαίσιο του 5ου ομίλου.

Το ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλό, αφού προηγήθηκε 4-2 (6:19) με τον Νικολαΐδη και 5-3 (7:39) με τον Παπαδόπουλο, ενώ κράτησε την πρωτοπορία και έως το 6-5, το οποίο διαμόρφωσε ο Μάλλιος στο 10:18.
Στη συνέχεια οι Ολλανδοί σημείωσαν τρία συνεχόμενα γκολ με τον Χάγκεν και έφτασαν στο 8-6 (13:20), ενώ στο ενδιάμεσο ο Παπαδόπουλος είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι από εκτέλεση πέναλτι.
Ο Τζηράς με ωραίο σουτ από θέση εξτρέμ έκανε το 8-7 (14:04), αλλά ακολούθησε ένα κακό δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 6 τερμάτων (15-9) με επιμέρους σκορ 7-2.
Σε αυτό το διάστημα η Εθνική δυσκολευόταν να βρει επιθετικές λύσεις, με εξαίρεση τη θέση του πίβοτ, όπου ο Παπαδόπουλος ήταν πολύ καλός.
Αυτό άλλαξε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 3-0 σερί μείωσε σε 15-12 με τον Χερουβείμ να σκοράρει στην εκπνοή.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία ανέκτησε γρήγορα και πάλι διαφορά 5 γκολ (17-12) στο 32’, ενώ στο 41’ η διαφορά έφτασε τα 7 γκολ (22-15) για πρώτη φορά στο ματς.
Η «γαλανόλευκη» αντέδρασε και με σερί 3-0 μείωσε σε 22-18 με τον Ζαμπούνη στο 44’ και τον Λοίζο (μπήκε αντί του Τσιλιμπάρη στο 20’ με το σκορ στο 12-8) να έχει κάποιες καλές στιγμές κάτω από τα δοκάρια.
Η Εθνική μάλιστα είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί για τα καλά στο παιχνίδι, όταν έπαιξε με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Λίντερς με τρία δίλεπτα.
Όμως κακή συγκέντρωση οδήγησαν σε εύκολα λάθη με τους Ολλανδούς να «κλειδώνουν» το ματς, όταν μετέτρεψαν το 23-19 (50’) σε 27-19 στο 56’. Στα τελευταία λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό 29-20.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-7, 11-8, 14-9, 15-12 (ημχ.), 18-14, 21-15, 22-18, 23-18, 26-19, 29-20
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Έρλινγκουρ Ρίτσαρτσον) Ράβενσμπεργκεν, Μπάιγενς 3, Λίντερς 1, Σλούιτερς 1, Στέινς Λ. 5, Σάγκεν 12, Μπάαρτ 2, Στέινς Ι. 1, Άνταμς 2, Σμιτς, Μπουμχούβερ 1, Τζέρι, Σμιτ, Έιλερς, Φάλκε, Ρέμερ 1.
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός) Τσιλιμπάρης, Κωστακίδης, Μπασμαλής 1, Αραμπατζής, Νικολαϊδης 1, Μυλωνάς, Μάλλιος 4, Λοΐζος, Πασσιάς, Παπαδόπουλος 8, Τζηράς 2, Χερουβείμ 1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Γουργούμης, Ζαμπούνης 2.
Κόκκινη 47:48 Λίντερς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα 5-2, Πέναλτι 6/7-5/8.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Τουρκία και Βέλγιο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 27-27. Η Ελλάδα υποδέχεται για τη δεύτερη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ, την ερχόμενη Κυριακή (19:00, ΕΡΤ3) την Τουρκία.