ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Αρχή με νίκη για την Εθνική γυναικών

Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική χάντμπολ των γυναικών στα προκριματικά του ευρωπαϊκού 2020.

Στο «Φιλίππειο» της Βέροιας η Εθνική έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση επικρατώντας 28-21 του Ισραήλ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ (12-11), αλλά στο δεύτερο άλλαξε εντελώς την εικόνα του, ανέβασε τον ρυθμό του και «καθάρισε» το ματς σε ένα δεκάλεπτο (36-46) με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0, μετατρέποντας το 14-15 σε 23-15!

Κορυφαίες για την ελληνική ομάδα ήταν η τερματοφύλακας Κεπεσίδου με 17 επεμβάσεις, οι Τσάκαλου, Μούρνου (από 6 γκολ) -που έπαιξε κατά συνθήκη αριστερό εξτρέμ- αλλά και οι Ζυγούρα, Γκάτζιου που σημείωσαν από πέντε τέρματα. Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας είναι αύριο η Φινλανδία στις 18:00.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 6-6, 9-8, 10-10, 12-11 (ημχ), 14-13, 15-18, 15-21, 17-25, 18-27, 21-28
Ισραήλ (Ιουσεπόλσκι): Μπορονόφσκι, Λεβί 1, Μπεναβίντα 1, Κοέν 4, Σονέγκο, Βαρόλ, Μπαρέλ Μπεν Ζικρί, Ακλέρ, Ασούρι 1, Σαμάι, Ιζάκ 5, Μπαλαΐς, Βακράτ 6, Αμίνοφ 3, Τεπλίτσκι.
Ελλάς (Δανήλος): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Κουκμίση, Παναγιωτίδου 1, Γκάτζιου 5, Ζυγούρα 5, Καραχαρίση, Ράτσικα, Βασιλειάδου, Μούρνου 6, Καρέλα, Φράγκου, Ανδρίτσου 1, Μανιά 2, Τσάκαλου 6, Μάστακα. Διαιτητές: Ρακίτινα – Τκάτσουκ (Ουκρανία). Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 2/4 – 0/2