ΤΡΙΑΘΛΟ

Ασημένιο μετάλλιο ο Μπιτάδος στο παγκόσμιο

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο 15χρονος τριαθλητής Παναγιώτης Μπιτάδος στην κατηγορία 15-19 ετών, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα xterra που διεξάγεται στο Μάουι της Χαβάης.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Ο 15χρονος αθλητής από τη Λέσβο αγωνίστηκε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τριάθλου xterra και σημείωσε επίδοση στα 2:57.25 (κολύμπι 00:21.54, ποδηλασία 01:40.32, τρέξιμο 00:53.06) για να βρεθεί στη δεύτερη θέση, πίσω μόνο από τον Ρόμπι Ντέι με 02:55.10. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Τσέχο Νταβίντ Κλίμεκ.

Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία, η Νίκη Σκλαβούνου τερμάτισε στην πολύ καλή τέταρτη θέση με συνολικό χρόνο 04:17.09. Νικήτρια της κατηγορίας ήταν η Μπεατρίζ Φερέιρα από την Πορτογαλία, στην δεύτερη θέση βρέθηκε η Μιλένα Βογκέλ από τη Γερμανία ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η Γαλλίδα Αλιζέ Μπουλιέ.