Ασταμάτητος ο ΑΝΟ Γλυφάδας

Τη νίκη της 19ης αγωνιστικής στην Α1 πόλο των ανδρών σημείωσε ο ΑΝΟ Γλυφάδας που επικράτησε εκτός έδρας του Υδραϊκού 13-6 και έφτασε τον Παναθηναϊκό που έχασε από τον ΠΑΟΚ, στην τρίτη θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, όμως ο ΑΝΟΓ κατάφερε να φτάσει σε προβάδισμα δύο γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (4-2). Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν αυτό στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα αφού οι παίκτες του Δημήτρη Μάζη έκαναν επιμέρους σκορ 7-1, εκτοξεύοντας τη διαφορά στα οχτώ γκολ (11-3). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το παιχνίδι να λήγει με 13-6 υπέρ τη φιλοξενούμενης ομάδας.
Oκτάλεπτα 2-2, 0-2, 1-7, 3-2
Υδραϊκός (Κραβαρίτης) Θαλασσσινός 1, Μπλάνης 1, Σαρτζετάκης 1, Λιαπάκης 1, Βλοντάκης 1, Στελλάτος 1.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Μάζης) Τζελάτης 1, Παπαναστασίου 3, Παπούκας 1, Αλεξίου 2, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 2, Γιαννόπουλος 2, Σκουμπάκης 1.

Στην 5η θέση το Παλαιό Φάληρο
Το Παλαιό Φάληρο εδραιώνεται στην 5η θέση της βαθμολογίας , στην οποία βρίσκεται πλέον μόνο του και βλέπει όλο και πιο κοντά τη συμμετοχή του στα πλέι οφ, καθώς επιβλήθηκε για την 19η αγωνιστική, στην έδρα του, με 7-2 επί του Πανιωνίου. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν αδιαπέραστοι στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση έχτισαν την απαραίτητη διαφορά και έφτασαν στη νίκη. Στο τελευταίο οκτάλεπτο όλα κύλησαν σε χαλαρούς ρυθμούς.
Οκτάλεπτα 2-0, 2-0, 3-2, 0-0
Παλαιό Φάληρο (Μαμούρης) Κουρλιάφτης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Τσαχειλίδης 1, Τρούλος 2, Ι.Γαβαλάς 2.
Πανιώνιος (Δήμου) Σ. Γαβαλάς 1, Γ. Γαβαλάς 1.

Μαθηματικά 2η η Βουλιαγμένη
Η ομάδα του Κώστα Λούδη επιβλήθηκε άνετα επί του Εθνικού με 10-3 στο Παπαστράτειο και σιγούρεψε και μαθηματικά την 2η θέση θέση στη βαθμολογία στην κανονική περίοδο. Οι παίκτες του ΝΟΒ, με όπλο κυρίως την άμυνα, περιόρισαν στο ελάχιστο τους αντιπάλους τους και βρήκαν λύσεις επιθετικά με όλους τους τρόπους και πρωταγωνιστές τους Κοπελιάδη, Καπότση και αύξαναν το διαφορά στο σκορ μέχρι το φινάλε. Ο Εθνικός, που μόνο στο τρίτο οκτάλεπτο αντιστάθηκε σθεναρά, έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη για την εξάδα.
Οκτάλεπτα 1-3, 1-3, 1-1, 0-3
Εθνικός (Κουντουδιός) Παπαδόγκωνας 2, Χονδροκούκης 1.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Λούδης) Κοπελιάδης 3, Χρυσοσπάθης 1, Γούβης 1, Βίκο 1, Καπότσης 2, Τίγκας 1, Δήμου 1.

Προπόνηση για τον Ολυμπιακό
Ταξίδεψε με 10 μόνο παίκτες στην αποστολή για την Πάτρα ο Ολυμπιακός και, όπως αναμενόταν, επικράτησε άνετα του ΝΟΠ με 20-3 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.
Οι ερυθρόλευκοι διατηρούν το απόλυτο (19 στα 19) και θέλουν έναν βαθμό ακόμα για να οριστικοποιήσουν και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο.
Οκτάλεπτα 1-5, 0-7, 2-4, 0-4
ΝΟ Πατρών (Λαμπάτος) Κανελλόπουλος – Γκίρης 1, Β. Κανελλόπουλος 1, Βικάτος 1.
Ολυμπιακός (Βλάχος) Πρέκας 1, Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 6, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Εσπανιόλ 5.

Νίκη για τη Χϊο
Είδε το χρώμα της νίκης μετά από πολύ καιρό ο ΝΟ Χίου, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του, στο Ιωνικό κολυμβητήριο του νησιού της μαστίχας, με 9-4 επί του ουραγού ΝΟ Καλαμακίου.
Οι Χιώτες είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και σε μεγάλη μέρα τον Βουκμίροβιτς, που πέτυχε 4 γκολ, και αύξησαν γρήγορα τη διαφορά. Ο ΝΟ Καλαμακίου, που πήγε στη Χίο με 11 παίκτες, δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο.
Οκτάλεπτα 2-1, 3-1, 0-0, 4-2
ΝΟ Χίου (Μικέδης) Μιμίδης 1, Τεσάνοβιτς 2, Κανδιόγλου 1, Βουκμίροβιτς 4, Γκιουβέτσης 1
ΝΟ Καλαμακίου (Σταϊκόπουλος) Ιωαννίδης 1, Τρόβας 1, Αλεβίζος 2.