Αστάνα όπεν: Τσιτσιπάς – Τζόκοβιτς για 5η φορά σε τελικό

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ αποσύρθηκε στο 1-1 από τον ημιτελικό με τον Νόβακ Τζόκοβιτς και ο Σέρβος θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον αυριανό (19:00) τελικό του Αστάνα όπεν.

Ο Μεντβέντεφ πήρε το πρώτο σετ 6-4, όμως ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε κερδίζοντας το τάι μπρέικ στο δεύτερο σετ (7-6) για να κάνει το 1-1. Πριν όμως ξεκινήσει το τρίτο σετ, ο Μεντβέντεφ ενημέρωσε ότι αποσύρεται γιατί ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στον αστράγαλο και δεν ήθελε να το ρισκάρει.
Tσιτσιπάς και Τζόκοβιτς θα παίξουν αντίπαλοι για 10η φορά με τον Σέρβο να έχει σκορ 7-2.
Μάλιστα οι τέσσερις από τις εννέα αναμετρήσεις τους είναι σε τελικούς με τον Τζόκοβιτς να τους έχει κερδίσει όλους, με τελευταίο φέτος το μάστερς στη Ρώμη. Τελευταία νίκη του Τσιτσιπά ήταν το 2019 στα προημιτελικά της Σαγκάης.