ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Άσχημο το ξεκίνημα

Κακό, ψυχρό κι ανάποδο ήταν το ξεκίνημα των Αρβανίτη, Τσιαρτσιάνη στο τουρνουά όπεν της Λουκέρνης, όπου στην πρώτη ημέρα γνώρισε δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Πλέον το ελληνικό δίδυμο στον αυριανό αγώνα με τις Γερμανίδες Μπέργκερ, Μπέθε (13:20) χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη για να έχει ελπίδες να προκριθεί στα νοκ άουτ παιχνίδια.
Στο πρώτο παιχνίδι με τις Αυστριακές Σίτσενχάφερ, Πλάσιουτσχνιγκ αν και η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά και πήρε το πρώτο σετ, στη συνέχεια δεν είχε ανάλογη απόδοση με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-1 (17-21, 21-18, 15-11).
Στο δεύτερο ματς με τις Βραζιλιάνες Εντουάρντα, Ελίζε Μαΐα στο πρώτο σετ ενώ είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο σετ, στο 19-19 είχαμε χαμένο σερβίς της Τσιαρτσιάνη και άουτ επίθεση της Αρβανίτη για το 19-21 ενώ στο δεύτερο σετ το 9-7 υπέρ της ελληνικής ομάδας έγινε 11-16 για τις Βραζιλιάνες και έτσι το τελικό 2-0 (21-19, 21-14) ήρθε εύκολα.