Ατομικό ρεκόρ η Ντουντουνάκη

Τρία μετάλλια κατέκτησε η ελληνική αποστολή τη δεύτερη μέρα του γκόλντεν τουρ «Καμίλ Μουφά» που διεξάγεται στη Νίκαια της Γαλλίας, με την Άννα Ντουντουνάκη να ξεχωρίζει κάνοντας ατομικό ρεκόρ.

Η αθλήτρια του Μάρκου Μανταλούφα, ήταν δεύτερη στα 100μ. πεταλούδα με χρόνο 58.89, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ (είχει 58.90 από το παγκόσμιο του Καζάν) και επιβεβαίωσε το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ηττήθηκε μόνο από την Κατερίν Σαβάρντ από τον Καναδά η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 58.48. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Μαρί Βετέλ με 59.49.
Στα 200μ. ελεύθερο, ο Ανδρέας Βαζάιος έχασε μόνο από τον Ζερεμί Στραβιούς. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε 1:49.73, ενώ ο Γάλλος 1:47.68. Ο Δημήτρης Δημητρίου, κατέλαβε την έκτη θέση με 1:51.57.
Μετάλλιο πήρε και ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ. ύπτιο όπου ήταν τρίτος με 55.24, ενώ ο Νίκος Σοφιανίδης ήταν 5ος με 56.80. Νικητής ήταν ο Καμίλ Λακούρτ με 54.82, ενώ δεύτερος ολοκλήρωσε ο Μπένζαμιν Στασιούλις με 54.92.
Στα 200μ. πρόσθιο, ο Παναγιώτης Σαμιλίδης έκανε 2:18.05 και κατέλαβε την τέταρτη θέση, πίσω από τον Μάρκο Κοχ (2:09.37), τον Γουίλιαμ Ντεμπουρζέ (2:15.24) και τον Κεντέν Κοτόν (2:17.80).
Στα 100μ. ελεύθερο των γυναικών, η Νόρα Δράκου ήταν 4η με 55.96. Πρώτη ήταν η Μπονέτ με 54.62, ακολούθησε η Σαβάρντ με 55.32 και τρίτη η Σανταμάνς με 55.77.