ΤΕΝΙΣ

ATP Cup: Αρχή με ήττα 3-0 από τον Καναδά

Η αναμέτρηση της Εθνικής ομάδας με τους Οζέρ Αλιάσιμε και Σαποβάλοφ για τον 6ο όμιλο έβγαλε τους δεύτερους νικητές τόσο στα δύο ατομικά όσο και στο διπλό παιχνίδι.

του Παναγιώτη Βότση

Ο πρώτος αγώνας μεταξύ του Μιχάλη Περβολαράκη και του Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμε ολοκληρώθηκε με σκορ 1-6, 3-6 υπέρ του Καναδού, ο οποίος είχε το πάνω χέρι σε όλο το παιχνίδι. Ο Έλληνας τενίστας δεν έκανε μεγάλα λάθη όμως ήταν σε διαρκή άμυνα για να υπερασπιστεί το σερβίς του, ειδικά στο πρώτο σετ, ενώ ο αντίπαλός του είχε καλές επιστροφές που στοίχισαν στον Περβολαράκη. Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας συγκεντρώθηκε περισσότερο και έδωσε μερικές απαντήσεις στο παιχνίδι του Αλιασίμε, όμως εν τέλει γνώρισε την ήττα από τον 19χρονο που βρίσκεται στο Νο21 του κόσμου.

Το δεύτερο ματς ανάμεσα στο Στέφανο Τσιτσιπά και έναν από τους μεγαλύτερους του αντιπάλους, τον Ντένις Σαποβάλοφ (20 χρονών, Νο15 στον κόσμο) ήταν επεισοδιακό. Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε και στα δύο σετ στο τάι μπρεικ με 6(6)-7 και 6(4)-7 μετά από δύο ώρες παιχνιδιού. Η μάχη ήταν σίγουρα αμφίρροπη αφού οι Τσιτσιπάς και Σαποβάλοφ είχαν από 84 και 83 κερδισμένους πόντους αντίστοιχα και τα στατιστικά τους κατά γενική ομολογία ήταν παρόμοια. Ο Έλληνας ήταν ελαφρά καλύτερος στις επιστροφές του αλλά αυτό που έδωσε τη νίκη στον Καναδό θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι το σερβίς του με βάση τους 12 άσσους που σημείωσε (σε σύγκριση με τους 3 του Τσιτσιπά) και η συγκέντρωσή του σε συνδυασμό με τις καλές αποφάσεις που πήρε στου πόντους του τάι μπρέικ.

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του διπλού, και με τη νίκη του Καναδά να έχει ήδη κλείσει, ο Μιχάλης Περβολαράκης και ο Πέτρος Τσιτσιπάς αντιμετώπισαν το ταλαντούχο δίδυμο από τον Καναδά και αν και έδωσαν μάχη, ηττήθηκαν με σκορ 2-6, 3-6. Είχαν καλές ενέργειες αλλά φάνηκε η διαφορά επιπέδου με δύο από τους καλύτερους και ανερχόμενους παίχτες στον κόσμο.