ATP Cup: Αρχή με ήττα για τον Περβολαράκη

Ο Μιχάλης Περβολαράκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζον Μίλμαν στο πρώτο ματς της αναμέτρησης με την Αυστραλία, η οποία πήρε προβάδισμα με 1-0.

Ο έμπειρος Αυστραλός και Νο37 της κατάταξης ATP δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει επί του 24χρονου Έλληνα τενίστα που βρίσκεται στο Νο463 με 6-2, 6-3. Θυμίζουμε όμως ότι πέρυσι στον ίδιο αγώνα στο Μπρισμπέιν ο Περβολαράκης είχε κάνει την έκπληξη και είχε πάρει το πρώτο σετ από τον Μίλμαν, προτού ηττηθεί τελικά με 7-6 στο 3ο σετ. Ο 32χρονος είναι υπολογίσιμος αντίπαλος και αυτό είχε φανεί στο αυστραλιανό όπεν του 2020 που είχε ακολουθήσει, στον 3ο γύρο του οποίου είχε ζορίσει αρκετά τον μεγάλο Ρότζερ Φέντερερ. Ο Ελβετός νίκησε τελικά στο 5ο σετ μετά από έναν αγώνα-θρίλερ που σίγουρα έμεινε στη μνήμη όσων βρίσκονταν στις κερκίδες.

Την ρεβάνς για την Ελλάδα θα επιδιώξει να πάρει πλέον ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Άλεξ ντε Μινόρ. Ο αγώνας τους είναι σε εξέλιξη.