ΤΕΝΙΣ

ATP finals 2022: Τρομερό τένις και νίκη Τσιτσιπά!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε ζωντάνος στη διεικδίκηση του τίτλου του ATP, κερδίζοντας πριν από λίγο τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ στο Τορίνο σε έναν τρομερό αγώνα με τένις υψηλού επιπέδου.

Ο 24χρονος Έλληνας χρειαζόταν τη νίκη σήμερα καθώς με ήττα έμενε εκτός ημιτελικών. Παίζοντας εξαιρετικό τένις κόντρα σε έναν εξαιρετικό Μεντβέντεφ, ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε δύο ώρες και 22 λεπτά για να κερδίσει 2-1 (6-3, 6-7, 7-6) και να βάλει τέλος στην προσπάθεια για πρόκριση του Ρώσου. Μάλιστα στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει 5-3 για να το γυρίσει τελικά και να πάρει τη νίκη (61η φέτος). Κλειδί για την επικράτηση του Έλληνα τενίστα, το παιχνίδι του στο φιλέ εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως ο Μεντβέντεφ προτίμησε να παίζει πίσω από την τελική γραμμή. Ο Τσιτσιπάς κέρδισε το 80% των πόντων στο φιλέ (36/45).
Πλέον όλα θα κριθούν στον αγώνα της Παρασκευής με τον Αντρέι Ρούμπλεφ όπου ο νικητής θα συνοδέψει τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα ημιτελικά του ATP finals 2022.