ATP finals: Πρωταθλητής ο Ζβέρεφ

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ συνέχισε την… τρελή πορεία του στο φετινό ATP Finals 2021 και μετά τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα ημιτελικά, επικράτησε και του κατόχου του τίτλου, Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 2-0 (6-4, 6-4).

Ο Ζβέρεφ κρατώντας το σερβίς του και κάνοντας ένα μπρέικ, κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4 σε 34 λεπτά. Ο Γερμανός έχοντας το μομέντουμ, κατάφερε να κάνει μπρέικ στον Μεντβέντεφ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ. Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης διατήρησε το σερβίς του και πήρε το δεύτερο σετ με 6-4 σε 42 λεπτά.
Ο Ζβέρεφ έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία του θεσμού που κέρδισε το Νο1 και το Νο2 σε ημιτελικό και τελικό για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου. Ο Γερμανός από το Γουίμπλεντον και μετά μετά 32 νίκες σε 36 αγώνες! «Το συναίσθημα είναι εκπληκτικό. Κέρδισα τον τίτλο κόντρα σε έναν αντίπαλο από τον οποίο έχω ηττηθεί στους προηγούμενους πέντε αγώνες. Είμαι πολύ χαρούμενος που θα πάω διακοπές έχοντας ολοκληρώσει με νίκη και το τρόπαιο στην κατοχή μου» δήλωσε μετά τον τελικό ο 24χρονος Γερμανός. Να σημειωθεί ότι ο Ζβέρεφ ολοκληρώνει τη σεζόν με 59 νίκες που είναι οι περισσότερες στο τουρ από οποιονδήποτε άλλο το 2021.
Για τον Μεντβέντεφ που είχε 0-3 στην πρώτη του συμμετοχή στο ATP finals το 2019, ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από εννέα συνεχόμενες νίκης. Πέντε το 2020 και τέσσερις φέτος.