ΒΕΡΟΛΙΝΟ 2018: LiveFeed ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου, 6η μέρα

Πρότελευταία μέρα του 24ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου στο Βερολίνο. Τέσσερις ελληνικές συμμετοχές σε τελικούς στο πρόγραμμα που και σήμερα προβλέπεται συναρπαστικό.

Timeline

23:01 - Βέλγοι και Πολωνέζες πήραν τα 4Χ400μ.
22:40 - Τρομερός Γιάκομπ Ίνγκεμπρίγκτσεν στα 5.000μ.!
21:22 - Εχασε το 2.24μ. στο 1ο ο Μπανιώτης
21:16 - ΤΡΟΜΕΡΗ ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ, ΑΡΓΥΡΟ ΜΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ!

Βέλγοι και Πολωνέζες πήραν τα 4Χ400μ.

Τρεις Μπορλέ και ο παγκόσμιος πρωταθλητής 400μ. Σακούρ χάρισαν στους Βέλγους το χρυσό στα 4Χ400μ. με 2:59.47 αφήνοντας δεύτερους τους Βρετανούς με 3:00.36 και τρίτους τους Ισπανούς με 3:00.78. Στις γυναίκες οι Πολωνία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί με 3:26.59 με τις Γαλλίδες να είναι δεύτερες με 3:27.17 και τη Βρετανία τρίτη με 3:27.40.

22:40

11-08-2018

Τρομερός Γιάκομπ Ίνγκεμπρίγκτσεν στα 5.000μ.!

Απίστευτη κούρσα από τον Γιάκομπ Ίνγκεμπρίγκτσεν στα 5.000μ. που κέρδισε και τον αδελφό του Χένρικ κάνοντας ευρωπαϊκό ρεκόρ εφήβων με 13:17.06. Ο Χένρικ ήταν δεύτερος με 13:18.75 και τρίτος ο νικητής των 10.000μ. Μορχάντ Αμπουντί με 13:19.75.

22:38

11-08-2018

Σούπερ ντέρμπι το μήκος

Η Μαλάικα Μιχάμπο κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για τη Γερμανία στο μήκος με 6.75μ. (-0,7) και η Ουκρανή Μαρίνα Μπεκ με 6.73μ. (-0,1) ήταν δεύτερη. Στην τρίτη θέση ολοκληρωσε η Σάρα Πρόκτορ (Βρετανία) με 6.70μ. (-0,4).

22:29

11-08-2018

Νικητής ο Πριμπίλκο

Ο Πριμπίλκο νίκησε στο ύψος με 2.35μ. ο Νεντασεκάου ήταν δεύτερος με 2.33μ. και ο Ίβανιουκ τρίτος με 2.31μ.

22:14

11-08-2018

2.35μ. ο Πριμπίλκο

Ο Ματέους Πριμπίλκο έκανε μεγάλο ατομικό ρεκόρ και με 2.35μ. είναι αυτή τη στιγμή το πολύ μεγάλο φαβορί στον τελικό του ύψους. Ο Μαξίμ Νεντασεκάου είναι δεύτερος με 2.33μ. και δύο χαμένα έχοντας αφήσει το 2.35μ. και ο Ίλια Ίβανιουκ τρίτος με 2.31μ.

22:11

11-08-2018

Νταμπλ από την Άσερ Σμιθ κέρδισε και το 200αρι

Η Ντίνα Άσερ Σμιθ έκανε το νταμπλ στα σπριντ κερδίζοντας και το 200αρι με 21.89 που είναι η κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο αφήνοντας δεύτερη την Ντάφνι Σκίπερς με 22.14 και τρίτη την Ολλανδέζα Τζαμιλέ Σάμουελ με 22.37.

22:06

11-08-2018

Στη 10η θέση ολοκλήρωσε η Αναγωνστοπούλου

Με βολή στα 57.34μ. στην τρίτη της προσπάθεια, Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου ολοκλήρωσε τον τελικό στη δισκοβολία καταλαμβάνοντας τη 10η θέση.

22:04

11-08-2018

«Καθάρισε» ο Κζστοτ στα 800μ.

Τρέχοντας σε 1:44.59 ο Άνταμ Κζστοτ ήταν ο νικητής στον τελικό των 800μ. Ο Σουηδός Αντρέας Κράμερ ήταν δεύτερος με 1:45.03 ισοφαρίζοντας το εθνικό ρεκόρ και στην τρίτη θέση ο Πιερ Αμπρουάζ Μπος με 1:45.30.

21:59

11-08-2018

11η ολοκλήρωσε η Παναγή

Η Νεκταρία Παναγή ολοκλήρωσε τον τελικό του μήκους στην 11η θέση με καλύτερο άλμα στα 6.29μ.

21:49

11-08-2018

10η η Αναγνωστοπούλου

Μετά από τις δύο πρώτες προσπάθεις στον τελικό της δισκοβολίας, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου είναι στη 10η θέση έχοντας ρίξει 56.58μ. ενώ έχει και μία άκυρη.

21:39

11-08-2018

10ος ο Μπανιώτης στο ύψος

Στη 10η θέση ολοκλήρωσε τον τελικό του ύψους ο Κώστας Μπανιώτης που έμεινε στο 2.19μ.

21:31

11-08-2018

Δεύτερο χαμένο από τον Μπανιώτη

Χαμένο και το δεύτερο άλμα του Κώστα Μπανιώτη στα 2.24μ.

21:25

11-08-2018

6.10μ. στο πρώτο της άλμα η Παναγή

Με κόντρα άνεμο 1,6 η Νεκταρία Παναγή πήδηξε 6.10μ.

21:22

11-08-2018

Εχασε το 2.24μ. στο 1ο ο Μπανιώτης

Δεν κατάφερε να περάσει με την πρώτη ο Μπανιώτης το 2.24.

21:16

11-08-2018

ΤΡΟΜΕΡΗ ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ, ΑΡΓΥΡΟ ΜΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ!

Ασυλλήπτη κούρσα από τη Μαρία Μπελιμπασάκη που έκανε πανελλήνιο ρεκόρ με 50.45 και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον τελικό των 400μ.! Έχασε από την Πολωνή Τζουστίνα Σουίτι πάνω στο νήμα που έκανε 50.41. Τρίτη η Λισάν Ντε Βίτε με 50.77.

21:11

11-08-2018

Πολύ ψηλά και έγκυρο το 2.19μ.!

Στο τρίτο άλμα πέρασε το 2.19μ. πολύ ψηλά ο Κώστας Μπανιώτης και συνεχίζει στο 2.24μ.

21:09

11-08-2018

Χαμένο και το 2ο για τον Μπανιώτη

Δεν ξεκίνησε καλά ο Κώστας Μπανιώτης που έχασε και το δεύτερο του άλμα στο 2.19μ. του τελικού του ύψους.

21:02

11-08-2018

1ο χαμένο ο Μπανιώτης

Με χαμένη προσπάθεια στο 2.19μ. ξεκίνησε ο Κώστας Μπανιώτης τον τελικό του ύψους.

19:00

11-08-2018

Έτοιμη για το μετάλλιο η Μπελιμπασάκη

Στις 21:12 η Μαρία Μπελιμπασάκη θα εκκινήσει στον τελικό των 400μ. από την 4η διαδρομή έχοντας κάνει τη 2η καλύτερη επίδοση των προκριματικών με 51.23, πολύ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (51.14). Αν καταφέρει στον τελικό να τρέξει την επίδοση της ή και να κάνει ατομικό ρεκόρ, το πιο πιθανό είναι να πάρει μετάλλιο συνεχίζοντας το τρομερό ελληνικό σερί.

18:05

11-08-2018

160.000 θεατές μέχρι στιγμής

Συνολικά 160.000 εισιτήρια έχουν διατεθεί τις πρώτες τέσσερις μέρες των αγώνων. Κάθε μέρα παρουσιάζεται αύξηση και το Σαββατοκύριακο η προσεύλεση του κόσμου αναμένεται εντυπωσιακή. Θυμίζουμε ότι πρόκειται για στάδιο 80.000 θεατών. Τρίτη - 34.800 Τετάρτη - 37.125 Πέμπτη - 39.325 Παρασκευή - 48.567

13:29

11-08-2018

13η ολοκλήρωσε η Ντρισμπιώτη

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ολοκλήρωσε τον αγώνα των 20χλμ. βάδην των γυναικών σε 1:32:15 και κατέλαβε τη 13η θέση.

13:25

11-08-2018

Ισπανία νικήτρια και στα 20χλμ. βάδην γυναικών

Σάρωσε η Ισπανία στο βάδην με την Μαρία Πέρεζ να κερδίζει στις γυναίκες με ρεκόρ αγώνων κάνοντας 1:26:36 και την ακολούθησε η Τσέχα Ανέσκα Ντραχότοβα με 1:27:03 και η Ιταλίδα Αντονέλα Παλμισάνο 1:27:30.

13:23

11-08-2018

1-2 οι Ισπανοί στα 20χλμ. βάδην

Ο Αλβάρο Μάρτιν με 1:20:42 ήταν ο νικητής στα 20χλμ. βάδην των ανδρών με τον Ντιέγκο Γκαρσία Καρέρα επίσης από την Ισπανία να είναι δεύτερος με 1:20:48 και τον Ρώσο Βασίλι Μιζίνοφ με 1:20:50 να είναι τρίτος.

13:20

11-08-2018

15ος ο Παπαμιχαήλ

Στη 15η θέση ολοκλήρωσε το 20αρι στο βάδην ο Αλέξανδρος Παπαμιχαλής σε χρόνο 1:22:51.

13:17

11-08-2018

Ο Αλβάρο Μάρτιν νικητής στα 20χλμ. ανδρών

Μέσα σε αποθέωση ο Ισπανός Αλβάρο Μάρτιν επικράτησε στα 20χλμ. βάδην των ανδρών σε 1:20:41.

13:09

11-08-2018

Υπό βροχή το βάδην

Τα τελευταία 10 λεπτά οι δύο τελικοί του βάδην ανδρών και γυναικών των 20χλμ. που ξεκίνησαν μαζί, διεξάγονται υπό βροχή.

12:55

11-08-2018

18ος πέρασε το 15αρι ο Παπαμιχαήλ

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ πέρασε 18ος στο 15αρι των 20χλμ. βάδην σε 1:01:49 με τον πρώτο, Τομ Μπόσγουροθ να περνά σε 1:01:15.

11:40

11-08-2018

Φοβερός διάλογος στη μεικτή ζώνη

Αμέσως μετά τον τελικό των 400μ. των ανδρών, Κάρστελ Γουόρχολμ και Μάθιου Χάντσον Σμιθ είχαν φοβερό διάλογο στη μεικτή ζώνη: Γουόρχολμ: Συγχαρητήρια για τη νίκη Χάντσον Σμιθ: Ευχαριστώ, τα πόδια μου «κάηκαν» 50μ. πριν από τον τερματισμό. Γουόρχολμ: Και σε μένα συνέβη το ίδιο, 300μ. πριν από τον τερματισμό...

11:22

11-08-2018

Το έχασε στις ρίψεις

Η Καταρίνα Τζόνσον Τόμπσον έκανε τρομερό έπταθλο και θα μπορούσε να είχε κερδίσει τη Νάφι Τιάμ αν είχε καλύτερες ρίψεις. Κέρδισε τα σπριντ, τα άλματα και την αντοχή αλλά στις ρίψεις υστέρησε αρκετά και εκεί το έχασε. Επίσης, είναι προφανές πλέον πως η Τιάμ δεν είναι ανίκητη. H Τζόνσον Τόμπσον ήταν και η μοναδική που έκανε ρεκόρ αγώνων.

11:02

11-08-2018

Η πιο συναρπαστική κούρσα των αγώνων

Αυτό που έγινε στον τελικό των 110μ. εμποδίων ήταν πραγματικά εκπληκτικό. Ο Πασκάλ Μαρτινό Λαγκάρντ δεν είχε κερδίσει σε καμία κούρσα φέτος τον Σεργκέι Σουμπένκοφ και τα κατάφερε σε αυτήν που έπρεπε. Έστω και με διαφορά 0.002 του δευτερολέπτου! Μαρτινό Λαγκάρντ 13.17 (0.163) Σουμπένκοφ 13.17 (0.165)

10:59

11-08-2018

Καθυστέρηση λόγω διαρροής αερίου

Η εκκίνηση του αγώνα βάδην 20χλμ. των γυναικών πήρε αναβολή και θα δοθεί μαζί με αυτήν των ανδρών καθώς υπήρξε διαρροή αερίου στην περιοχή του Ευρωπαϊκού μιλιού και έπρεπε να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι.