Βγήκαν οι 3 ομάδες του φάιναλ φορ του κυπέλλου

Oι τρεις από τις τέσσερις ομάδες του φάιναλ φορ στην υδατοσφαίριση των γυναικών έγιναν γνωστές, με τα φαβορί να φτάνουν εύκολα (Ολυμπιακός, ΝΟΒ) ή δύσκολα (ΝΟ Ρεθύμνου) στην πρόρκιση για τη διοργάνωση που θα φιλοξενηθεί φέτος στο Καρπενήσι (30-31 Μαρτίου). Η τέταρτη ομάδα αναμένεται από το ζευγάρι του Τρίτωνα Αμαρουσίου και του Νηρέα Χαλανδρίου.

Με το επιβλητικό 25-5 ο Ολυμπιακός νίκησε τον Εθνικό στο Παπαστράτειο και πήρε την πρόκριση. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος δεν συνάντησαν αντίσταση και με χαρακτηριστική άνεση έφτασαν να προηγηθούν με 13-0 περίπου στα μέσα του δευτέρου οκταλέπτου. Ο Εθνικός πέτυχε δύο γκολ πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του Χάρη Παυλίδη συνέχισε με αμείωτο ρυθμό και σκόραρε ακόμη επτά φορές στην τρίτη περίοδο και τέσσερις στην τελευταία, φτάνοντας στο 25-5.
Οκτάλεπτα 7-0, 7-2, 7-1, 4-2
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης) Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 4, Έγκενς 3, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 4, Πλευρίτου Μ. 1, Έμολο 4, Πλευρίτου Β. 4, Τσουκαλά, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού.
Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης) Δουρέκα, Καλαργυρού, Βάσιλα 1, Μουταφιάν 1, Μπίσμπα, Κούβδου, Μιχαηλίδου, Νιαρχάκου, Φραγκιουδάκη 1, Γκούζουλα 1, Κοντογιάννη, Τζούρκα, Κατσίμπρη, Χατζηκυριακάκη 1.

Εύκολα και ο ΝΟΒ
Εύκολη πρόκριση και για τον ΝΟ Βουλιαγμένης που επικράτησε 15-5 επί της ΝΕ Πατρών στο Λαιμό. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση και βρέθηκε μπροστά στην πρώτη περίοδο με 4-2. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Λαιμού πέτυχε ακόμη τέσσερα τέρματα δεχόμενη δύο και απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων γκολ (8-4), φτάνοντας πολύ κοντά στην πρόκριση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΝΟΒ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, σκόραρε άλλες επτά φορές δεχόμενος μόλις ένα τέρμα στα τελευταία δύο οκτάλεπτα και προκρίθηκε με άνεση στο φάιναλ φορ του Καρπενησίου.
Οκτάλεπτα 4-2, 4-2, 4-0, 3-1
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου) Κούβδου, Νίχαους 2, Χυδηριώτη 2, Τζελέπη 1, Λούδη 1, Ξενάκη 4, Μαυρωτά 2, Πάτρα, Κούλχαας, Διαμαντοπούλου, Μουστακαρία 2, Καλαϊτζή, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ει. 1
ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος) Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα Ευδ. 1, Πετάση, Τσιμάρα Ευφ. 1, Μανέτα Σ. 1, Μπαλάτσα Ν., Λυκοθανάση, Μοίραλη, Μπιτσάκου 1, Κουτέλη 1, Σολανάκη, Ζαφειράκη, Ρακιντζή, Παπαδοπούλου.

Στο φάιναλ φορ Ο ΝΟ Ρεθύμνου
Ο ΝΟ Ρεθύμνου εξασφάλισε την πρόκρισή στο φάιναλ φορ του κυπέλλου, επικρατώντας του ΑΝΟ Γλυφάδας με 9-8 στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα στο δεύτερο οκτάλεπτο αλλά κατάφεραν να μειώσουν σε 4-3, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Ακόμη τρία γκολ πέτυχε η ομάδα του Ρεθύμνου στην τρίτη περίοδο, διευρύνοντας το προβάδισμά της και παίρνοντας σπουδαίο προβάδισμα για τη νίκη. Το τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τις γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στα τρία τέρματα (9-6), όμως ενώ έδειξαν να σφραγίζουν την πρόκριση, ο ΑΝΟΓ μείωσε σε 9-8, στα 50 δευτερόλεπτα. Τελικά, το συγκρότημα του Τάσου Πιρπιρή δεν κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση και έτσι η κρητική ομάδα πήρε την πρόκριση.
Οκτάλεπτα 2-1, 2-2, 3-2, 2-3
ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης) Κυριακάκη Φ., Καρυπίδου Μ. 1, Κυριακάκη Κ., Φαρμάκη Μ., Γαβαλά 2, Συριανόγλου, Στρατιδάκη, Πέττα 1, Φαρμάκη Ε. 4, Πατσαχάκη, Μαλιαρού, Καρυπίδου Η. 1
ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής) Ζοφώλη, Τσελέντη 1, Ελληνιάδη 2, Λούδη, Μαμόγλου 3, Κόλλια, Παπαναστασίου Α., Γρηγοροπούλου 1, Ακριτίδου, Ντάσιου, Παπαναστασίου Δ., Αρχοντάκη, Κοντονή 1, Γιαννοπούλου.