Βγήκε η οκτάδα του κυπέλλου

Το 8ο και τελευταίο κομμάτι στο παζλ των προημιτελικών του κυπέλλου ανδρών προστέθηκε με τον ΑΟΠ Κηφισιάς να κλείνει θέση για την αυριανή κλήρωση (11:00 στα γραφεία της ΕΟΠΕ) μετά τη νίκη της με 3-0 επί του Φοίνικα Σύρου

Κι όσο κι αν το τελικό σκορ δεν λέει την αλήθεια για το εύκολο της επικράτησης, η πραγματικότητα κρύβεται στα λόγια του του προπονητή των Συριανών Ντούσκο Νίκολιτς: «Ήμασταν τόσο κοντά, αλλά αποδείχθηκε ότι ήμασταν πολύ μακριά».
Γιατί το είπε αυτό ο Σέρβος; Γιατί ο Φοίνικας σε όλα τα σετ ήταν μέσα στη διεκδίκηση τους, αλλά με τα λάθη που έκανε (με μοιραίο τον Κάλντγουελ στα δύο πρώτα) έδωσε το δικαίωμα στην (κυνική) Κηφισιά να την σκοτώσει.
Στο πρώτο σετ το 19-19 έγινε 23-20 με κακές υποδοχές του Αμερικάνου, στο β’ σετ το 22-23 έγινε 24-23 με άσο στον Αμερικάνο και 27-25 με πάσα πέρασμα του Χριστοφιδέλη που δεν έβγαλαν οι Συριανοί, ενώ το 23-24 του γ’ σετ έγινε 26-24 με επίθεση και άσου του Γιοβάνοβιτς.
«Παίζουμε στα όρια μας, είμαστε μέσα σε πρωτάθλημα, κυπέλλου κι αξίζουν μπράβο σε όλα τα παιδιά, αλλά κάθε μέρα σκέφτομαι πως θα αντέξουμε», τόνισε ο Κώστας Αρσενιάδης σκεφτόμενος ότι ακολουθούν οι αγώνες με ΠΑΟΚ, Εθνικό, Φοίνικα και ενδιάμεσα από τα δύο τελευταία ματς ο προημιτελικός του Κυπέλλου.
Μαζί με την Κηφισιά στην αυριανή κλήρωση θα βρεθούν οι ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Παμβοχαϊκός, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ηρακλής, ΓΣ Λαμία οι οποίοι εύκολα ή δύσκολα πήραν τα εισιτήρια το βράδυ της Τετάρτης.
Ο ΠΑΟΚ κόντρα στο εφηβικό του Άρη μάλλον ήταν πολύ χαλαρός, ο Ολυμπιακός πέρασε δύσκολα (κυρίως στο 1ο και στο 4ο σετ) στην Πάτρα, όπως κι η Λαμία κόντρα στην Δραπετσώνα της Β’ Εθνικής.
Ο Παναθηναϊκός μπροστά σε 1.500 φιλάθλους (και των δύο ομάδων) δεν είχε προβλήματα στην έδρα της μαχητικής Καλαμάτας, ενώ ο Παμβοχαϊκός έχασε το πρώτο σετ θρίλερ στην Πέραμο και μετά οι Κάιο, Ροντρίγκο τον οδήγησαν εκ του ασφαλούς στη νίκη κόντρα στην Κύζικο.
Ο Ηρακλής ξόδεψε περισσότερο ώρα να περάσει τα μπλόκα για να φτάσει στο Αιγίνιο, απ’ όσο χρειάστηκε για να επικρατήσει της τοπικής Νίκης, ενώ στο μοναδικό τάι μπρέικ ο Εθνικός με την είσοδο του Μιγιάιλοβιτς ανέτρεψε το 1-2 της Ορεστιάδας και προκρίθηκε.