Βγήκε ο ένας αντίπαλος του Ολυμπιακού

Το προβάδισμα απέκτησαν δύο ουγγρικές, μια ιταλική και μία γερμανική ομάδα μετά τα πρώτα παιχνίδι του τρίτου γύρου στο τσάμπιονς λιγκ της υδατοσφαίρισης των ανδρών, με τον Ολυμπιακό να μαθαίνει τουλάχιστον τον ένα αντίπαλο του.

Η ιταλική Μπρέσια (περνάει στον όμιλο του Ολυμπιακού) και η ουγγρική Έγκερ από ότι φαίνεται έχουν σχεδόν εξασφαλίσει την παρουσία τους στους ομίλους του τσάμπιονς λιγκ. Οι Ιταλοί νίκησαν εύκολα τη Γιαντράν 14-5 και θεωρείται πολύ δύσκολο να ηττηθούν στον επαναλήπτικό με 10 γκολ και να μείνουν εκτός. Η Έγκερ έκανε τη μίνι έκπληξη μέσα στην Κροατία και από ότι φαίνεται βγάζει εκτός τη Πριμόριε. Στο ημίχρονο οι Ούγγροι ήταν μπροστά στο σκορ 1-7 και στην επανάληψη απλά διατήρησαν τη διαφορά για να πάρουν τη νίκη με 12-6 και το προβάδισμα για τους ομίλους.
Ανοιχτή είναι η πρόκριση στην ουγγοϊλατική μονομαχία ανάμεσα στην Ορβόσι και την πανίσχυρη Βερόνα από όπου θα προκύψει και η τελευταία ομάδα του ομίλου του Ολυμπιακού. Οι Ούγγροι πήραν τη νίκη με 10-6 και ενώ έφτασαν να προηγούνται με 9-4 και 10-5, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Ο επαναληπτικός αναμένεται με ενδιαφέρον.
Τον πρώτο λόγο για πρόκριση έχει και το Ανόβερο που νίκησε τη φιλόδοξη Οραντέα 12-7. Μάλιστα οι Γερμανοί έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 9-1 για να καταφέρουν οι Ρουμάνοι στο δεύτερο ημίχρονο να περισσόσουν ότι μπορούσαν και το παιχνίδι να ολοκληρωθεί με το σκορ να ειναι 12-7. Οι επαναληπτικοί σε όλες τις αναμετρήσεις θα γίνουν στις 9 Νοεμβρίου.