ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

BIG 10: Πρωταθλήτριες οι αδερφές Κυρίδου

Μεγάλη νίκη σημείωσε το πανεπιστήμιο του Οχάιο στο περιφερειακό πρωτάθλημα και πλέον η προσοχή των Ελληνίδων κωπηλατών στρέφεται στον τελικό του NCAA.

Το Οχάιο Στέιτ, που έχει μέλη του πληρώματός του την Αννέτα και την Μαρία Κυρίδου, κατέκτησε το δέκατο πρωτάθλημα Big 10 στην ιστορία του και η νίκη ήρθε μετά από μεγάλη μάχη στον τελευταίο αγώνα. Στην Ιντιανόπολις που πραγματοποιούταν το πρωτάθλημα, το πανεπιστήμιο του Οχάιο επικράτησε επί του Μίσιγκαν στην οκτάκωπο (στο πλήρωμα ήταν οι αδερφές Κυρίδου) στον κρισιμότερο αγώνα, που καθόρισε τον πρωταθλητή, κατά 0.6 δευτερόλεπτα και έτσι έφτασε τους 184 βαθμούς έναντι τους 174 του Μίσιγκαν που τελικά κατέλαβε την δεύτερη θέση. Για να φτάσουν τα πληρώματα του Οχάιο μέχρι τη νίκη συνολικά βρέθηκαν στην πρώτη θέση στις κατηγορίες 1N8, 1V4, 2V4 και 1V8, ενώ κατέλαβαν την δεύτερη θέση στις 2N8, 3V4 και 2V8. Η σεζόν θα ολοκληρωθεί με την συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα NCAA, που θα διεξαχθεί στις 27-29 Μαΐου στη Φλόριντα.