Bόλεϊ λιγκ ανδρών: Του έγινε συνήθεια να τον κερδίζει

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ για 5η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις, τον έπιασε στη βαθμολογία και τον βύθισε σε ακόμη μεγαλύτερη απόγνωση.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αγώνας θύμισε αρκετά το ματς του πρώτου γύρου (έχουν προκύψει ενδιάμεσα οι αγώνες του Λιγκ Καπ και το Σούπερ Καπ) όπου κι εκεί ο ΠΑΟΚ έχασε στο πρώτο και στο τέταρτο σετ μεγάλες διαφορές, αλλά σήμερα το έπαθε στο τρίτο και στο τέταρτο.

Κι επειδή το «έχασε» είναι η μισή αλήθεια, στην πραγματικότητα μιλάμε για διαφορές που ανέτρεψε ο Παναθηναϊκός.

Κι είναι τέτοιο το μέταλλο των πράσινων στους αγώνες τους με τον ΠΑΟΚ πλέον, που στο δ’ σετ ο Ανδρεόπουλος το γύρισε από 19-14 σε 23-23 (έληξε τελικά 34-36) με Μπάση, Κωστόπουλο, Μάρκου και έξω τους Κόβαρ, Ερνάντες, Πετρέα… Στον δε πρώτο γύρο είχε κερδίσει με λίμπερο τον Γκρουμούσα καθώς ο Ζήσης ήταν τραυματίας…

Κι αυτή η 5η νίκη ήρθε με τον ΠΑΟ να έχει παίξει το βράδυ της Τετάρτης ευρωπαϊκό αγώνα δύο ωρών στην Ολλανδία (συν την κόπωση των δύο ταξιδιών).

Το ματς
Ο ΠΑΟ μπήκε στον αγώνα με τον αέρα της ανώτερης ομάδας κι αφού είδαμε τρελά πράγματα στην αρχή (το 0-3 έγινε 5-3 και το 5-3, 5-9) το 0-1 ήρθε εύκολα με τον ΠΑΟ να έχει μόλις 29% στην επίθεση, αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει το τραγικό 22%!

Στο 2ο σετ εμφανίστηκε το σερβίς του ΠΑΟΚ και μετά το 6-8 ο Δικέφαλος ξέφυγε στο σκορ και η ισοφάριση ήρθε εύκολα, με τους ασπρόμαυρους στο τρίτο σετ να προηγούνται με 17-13 και εκεί να πετάνε πολύ εύκολα τη διαφορά στα σκουπίδια με τον ΠΑΟ να φτάνει σε διπλό σετ μπολ. Ο Κόστα με άσο ισοφάρισε σε 24-24, όμως Κόβαρ και Ερνάντες τελείωσαν το σετ.

Η κατάρρευση που πολλοί περίμεναν δεν ήρθε με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ καλός να προηγείται 9-5, 19-14 και τον Ανδρεόπουλο να ρίχνει μέσα τους όποιους αναπληρωματικούς είχε προετοιμαζόμενος για τάι μπρέικ.

Αυτό πίστεψαν και στον ΠΑΟΚ που ξαφνικά θύμισαν την ομάδα του πρώτου σετ και παρόλο που φαίνεται να έχουν δίκιο σε δύο φάσεις (στο 20-18 ο Ράπτης κερδίζει το μπλοκ άουτ από τον Μάρκου που χτυπιέται γιατί δεν μπόρεσε να τον κόψει, ο Ανδρεόπουλος ζητά τσάλεντζ και οι διαιτητές θεωρούν ότι τελευταία επαφή ήταν του παίκτη του ΠΑΟΚ και στο 22-21 ο Ερνάντες στην προσπάθεια του για άμυνα έχει ακουμπήσει το φιλέ. Ο Παπακοσμάς δεν το είδε, ο Μιλένκοσκι δεν ζήτησε επί τόπου τσάλεντζ, η φάση άλλαξε κι ο ΠΑΟ πήρε τον πόντο με τον ΠΑΟΚ να μην έχει δικαίωμα να ζητήσει εξέταση του βίντεο), εν τούτοις πέταξαν στα σκουπίδια τέσσερις φάσεις για να τελειώσουν το σετ και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ…

Ο Γουόλς επέλεξε σε τρεις κόντρα μπάλες για το σετ να παίξει τον Ράπτη που δέχθηκε το ένα μπλοκ πίσω από το άλλο, ο Βαν Ντεν Ντρις το ίδιο και τελικά στο 34-36 ο Ερνάντες έγραψε τον επίλογο που βρήκε τον ΠΑΟ να πανηγυρίζει και τον ΠΑΟΚ να φεύγει με σκυμένο το κεφάλι.