ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ: Άκυρος ο τελικός των 100μ ύπτιο γυναικών!

Λόγω προβλήματος στο ηλεκτρονικό σύστημα της εκκίνησης οι διοργανωτές ανακοίνωσαν πως θα διεξαχθεί ξανά η κούρσα, μετά το τέλος του προγράμματος!

Η ανακοίνωση των διοργανωτών ήταν η εξής: «Λόγω προβλήματος στο σύστημα εκκίνησης που ο τελικός των 100μ γυναικών θα γίνει ξανά στις 20:45 σήμερα το απόγευμα. Όλες. οι κολυμβήτριες θα αγωνιστούν ξανά». Στον ακυρωμένο τελικό που διεξήχθη στις 19:24, 1 ώρα και ένα τέταρτο νωρίτερα, νικήτρια. ήταν η Βρετανίδα Κάθλιν Ντόσον με ρεκόρ διοργάνωση 58.18 και ακολούθησαν στη 2η θέση η Ολλανδή Κίρα Τουσέντ με 59.02 και η Ρωσίδα Μαρία Καμένεβα με 59.13. Ακολουθούν τα αποτελέσματα του 1ου τελικού:

Στον 2ο τελικό που τελικά έδωσε και τα μετάλλια η Ντόσον έδειξε και πάλι την υπεροχή της με 58.49 και η Καμένεβα διατηρήθηκε 3η με 59.22, κοντά στο πρωινό 59.13. Η Μαργκερίτα Παντσιέρα όμως ήταν αυτή που έκλεψε το 2ο μετάλλιο από τα χέρια της Τουσέντ (φωτογραφία), η οποία από 2η βρέθηκε 4η. Στο σύνολο 4 αθλήτριες είχαν χειρότερους χρόνους από τον 1ο τελικό, 3 είχαν καλύτερες και 1 σημείωσε ακριβώς τον ίδιο χρόνο.