Κυνηγάκης: «Κρατάω τα 9.200μ της κούρσας»

Ο Άλκης Κυνηγάκης πάλεψε σήμερα στη λίμνη Λούπα με τα μεγαθήρια της μαραθώνιας κολύμβησης και κατέκτησε την 14η θέση στην κούρσα των 10χλμ.

Ο αθλητής του Βαγγέλη Κοζομπόλη τερμάτισε σε χρόνο 1:52:06.8, ένας δόλου κακός χρόνος για τις συνθήκες της κούρσας. Η παρουσία του όμως στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του άφησε μία γλυκόπικρη αίσθηση. Από τη μία δεν μπόρεσε να φτάσει το στόχο της οχτάδας που είχε, από την άλλη όμως πήρε χρήσιμα στοιχεία για την… σαφώς σημαντικότερη συνέχεια της σεζόν. Σε αυτή τη φάση δεν είναι είναι στη βέλτιστη του κατάσταση προπονητικά γιατί ο μεγάλος στόχος είναι το προ-Ολυμπιακό τουρνουά του Σετουμπάλ της Πορτογαλίας που θα διεξαχθεί τον Ιούνιο, εκεί όπου έχει μεγάλες πιθανότητες να πάρει ένα από τα 14 διαθέσιμα εισιτήρια. Οι συνθήκες στον αγώνα σήμερα ήταν κοντά σε αυτές του Ατλαντικού, από άποψη θερμοκρασίας κυρίως. Σίγουρα αν χειριζόταν διαφορετικά κάποια πράγματα στην πορεία του σημερινού αγώνα θα ήταν αρκετά πιο ανταγωνιστικός στα τελευταία μέτρα, αλλά ακόμα και τα λάθη που έκανε είναι εφόδια για τη συνέχεια. Ο ίδιος δήλωσε στο Sportsfeed: «Κρατάω ότι αγώνας έγινε με στολή και σε χαμηλές θερμοκρασίες πράγμα που πιθανότατα θα αντιμετωπίσουμε στο προ-Ολυμπιακό Τουρνουά και τα 9.200μ τις κούρσας. Αυτό που μου στοίχισε είναι ένας ανεφοδιασμός που θυσίασα και δεν μπορούσα ενεργειακά να ακολουθήσω στα τελευταία 800μ. Είναι πολύ θετικό ότι κορυφαίοι αθλητές του κόσμου στο open water ήταν παρόντες σε αυτήν την κούρσα και μου δόθηκε η ευκαιρια να συμμετάσχω και να αποκτήσω άλλη μια δυνατή εμπειρία».