CEV cup ανδρών: Έτοιμος για τον αγώνα της χρονιάς ο Ολυμπιακός

Η ομάδα βόλεί των ανδρών του Ολυμπιακού είναι έτοιμη για τον αγώνα της χρονιάς – μέχρι τον επόμενο – απέναντι στην τουρκική Αρκάς στη ρεβάνς της φάσης των «8» του CEV Cup.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας και κάτοχοι του τσάλεντζ καπ που προέρχονται από τους ομίλους του τσάμπιονς λιιγκ είναι αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ένα ακόμα ευρωπαϊκό τρόπαιο αλλά ο δρόμος για το βάθρο περνάει από τη Σμύρνη. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι είναι πανέτοιμη για έναν δύσκολο αγώνα όπου θα κληθεί να υπερασπιστεί το 3-2 του πρώτου αγώνα στο «Μελίνα Μερκούρη». Για να προκριθεί ο Ολυμπιακός απ΄ευθείας χρειάζεται νίκη έστω και με 3-2 σετ. Σε περίπτωση ήττας του Ολυμπιακού με 3-2 σετ η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα προκρίνεται η Αρκάς.
Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την προετοιμασία του για τον δεύτερο προημιτελικό του CEV Cup με απογευματινή προπόνηση την Τρίτη (6/2) στο εντυπωσιακό Atatürk Voleybol Salonu όπου θα γίνει ο αγώνας.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε: «Πολύ σημαντικό ματς, έχουμε μεγάλο κίνητρο για αυτό το παιχνίδι. Ξέρουμε, ότι δεν θα είναι εύκολο. Στο προηγούμενο ματς, παίξαμε πολύ καλά, σερβίραμε καλά, ήμασταν καλοί στο μπλοκ-άμυνα. Είμαστε έτοιμοι, θέλουμε να συνεχίσουμε το ευρωπαϊκό μας ταξίδι».
Ο Γερμανός ακραίος του Ολυμπιακού Σαλβαδόρ Ιντάλγκο είπε: «Αύριο, θα είναι ένα υπέροχο ματς, είμαστε σε ένα όμορφη γήπεδο, όπου θα έχει πολλούς φιλάθλους, όμως εμείς κοιτάμε μόνο τη δουλειά μας, έχουμε κάνει πολύ σκληρή προπόνηση. Ανυπομονούμε, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, δουλέψαμε εξαιρετικά καλά, αυτή την εβδομάδα. Θέλουμε ένα καλό αποτέλεσμα, εύχομαι καλή τύχη».

O αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου στις 18:00 με διαιτητές τον Σλόμπονταν Κοβάσεβιτς από το Μαυροβούνιο και τον Ελντάρ Αλίγιεφ από το Αζερμπαϊτζάν.

Δύσκολη νίκη της Αρκάς

Στο μεταξύ, την περασμένη Κυριακή για την 18η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος (Εφελέρ Λίγκι) η Αρκάς έχασε έναν πολύτιμο βαθμό και μάλιστα παραλίγι να ηττηθεί στην έδρα της από την Ακους που είναι στην 12η θέση της βαθμολογίας. Η Ακούς προηγήθηκε 2-0 σετ με 25-22 και 27-25 αλλά η Αρκάς πήρε τη νίκη με 3-2 (22-25, 25-27, 25-19, 25-19, 15-9). Η Αρκάς υποχώρησε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς αλλά δεν κινδυνεύει να μείνει εκτός 8αδας και πλέι οφ.