CEV cup ανδρών: Το πάλεψε για δύο σετ ο ΠΑΟΚ

Στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» για το CEV cup ανδρών, η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Ιταλία χωρίς τον Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις, προκειμένου να αντιμετωπίσει την Μιλάνο, από την οποία και ηττήθηκε με 3-0.

Πλέον, ο Δικέφαλος χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1, για να στείλει την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ, ενώ αν η Μιλάνο κατακτήσει δύο σετ, θα πάρει την πρόκριση αυτόματα. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου στις 18:00 στο PAOK Sports Arena.
Ο ΠΑΟΚ ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, παίρνοντας προβάδισμα με 3-6 και 7-9. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 11-10, με τον Δικέφαλο ωστόσο να μένει «ζωντανός» μέχρι και το 17-17. Εκεί, η Μιλάνο ξέφυγε με τέσσερις (21-17) και διατήρησε μέχρι το φινάλε αυτή την διαφορά, κάνοντας το 1-0 με 25-21.
Το δεύτερο σετ είχε αρκετές ομοιότητες με το πρώτο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 6-8 με μπροστάρηδες τους Τρούχτσεβ και τον Φαν Χάρντερεν. Δυστυχώς, ο Δικέφαλος έχασε αυτό το +2 εύκολα (8-8) με την Μιλάνο να πηγαίνει το σκορ στο 15-12. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος προσπαθούσαν και δεν μπορούσαν, με αποτέλεσμα και το δεύτερο σετ να ολοκληρωθεί όπως το πρώτο με 25-21.
Στο τρίτο σετ, η Μιλάνο πήρε γρήγορο προβάδισμα, αφού το 9-8 το έκανε 18-8. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 20-10 και σε εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος με Μούχλια και Παπαλεξίου, έκανε σερί 0-6 και μείωσε σε 20-16, με την «ασπρόμαυρη» αντεπίθεση να μην συνεχίζεται περαιτέρω, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 3-0 με 25-19.