CEV cup γυναικών: Στις «16» ο Ολυμπιακός!

H ομάδα βόλεϊ των γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 επί της Κάλτσιτ Κάμνικ στο κλειστό του Ρέντη και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 3-1 στη Σλοβενία πήρε το εισιτήριο για τους «16» του CEV Cup.

Οι ερυθρόλευκες χρειάζονταν δύο σετ για να σφραγίσουν την πρόκριση και παίζοντας με σοβαρότητα πήραν εύκολα το πρώτο σετ, ενώ όταν οι Σλοβένες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και προηγήθηκαν με 5-8 στο 2ο σετ, απάντησαν άμεσα και μετέτρεψαν το σκορ σε 16-11 για να κάνουν το 2-0.
Στο τρίτο σετ ο Μιτσέλι έκανε κάποιες αλλαγές, ωστόσο η ομάδα του δεν επηρεάστηκε και έφτασε άνετα στη νίκη και την πρόκριση.
Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Μπρνο-ΠΑΟΚ (ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 3-2 στη Θεσσαλονίκη).

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-16) σε 81′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 2 (2/5 επ.), Γουίντερς 11 (9/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες), Σάλας 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 00% υπ -00% άριστες), Όλμπρεχτ 8 (4/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (13/32 επ., 3 άσοι), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 32% υπ.-29% άριστες), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Συριστατίδη, Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Γενιτσαρίδη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Σουφλέρη.

ΚΑΛΤΣΙΚ ΚΑΜΝΙΚ (Γκρέγκορ Ρόζμαν): Ραντίσκοβιτς 10 (7/18 επ., 3 άσοι, 58% υπ.-25% άριστες), Τζόρτζεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χουτίνσκι 5 (2/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπόισα 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ.-11% άριστες), Βουκόγιεβιτς (0/3), Πούτσελι 4 (4/9 επ.) / Μπάνκο (λ, 33% υπ. – 07% άριστες), Γκόργιουπ  1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Βοβκ 10 (7/18 επ., 3 άσοι, 30% υπ.-10% άριστες), Κρέγκαρ 2 (2/7 επ.), Τσίζμαν 4 (4/9 επ.).