ΧΑΛΚΙΝΟ και επιστροφή στους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ για την ΕΘΝΙΚΗ μετά από 16 χρόνια!

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών έκανε το καθήκον της. Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν ανεβαίνει στο βάθρο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο και επιστρέφει στους Ολυμπιακούς Αγώνες 16 χρόνια μετά την τελευταία της παρουσία, το 2008 στο Πεκίνο!

Η Εθνική έπαιξε τον αγώνα της 16ετίας κόντρα στην Ιταλία για να επικρατήσει 7-6 στο μικρό τελικό του ευρωπαϊκού. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου μπήκε ψυχωμένη από το πρώτο λεπτό στον αγώνα και με την Ειρήνη Νίνου πήρε το προβάδισμα από την αρχή για να κλείσει το οκτάλεπτο στο 3-1. Η Εθνική συνέχισε να παίζει εκπληκτική άμυνα και στο δεύτερο οκτάλεπτο και με την Ελένα Ξενάκη να σκοράρει το μοναδικό γκολ, έκλεισε το ημίχρονο στο 4-1.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Ρομπέρτα Μπιανκόνι μείωσε σε 4-2, όμως η αναγεννημένη Αλεξάνδρα Ασημάκη έφερε την Εθνική ξανά στο +3 (5-2).
Στο τελευταίο οκτάλεπτο έπεσαν κορμιά. Η Ιταλία έδωσε μεγάλη μάχη και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο γκολ (7-6).Όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση με την Ιωάννα Σταματοπούλου να σταματάει την επίθεση των Ιταλίδων και να βάζει τέλος στην απουσία της Ελλάδας από τους Ολυμπιακούς για 16 χρόνια.
Οκτάλεπτα 3-1, 1-0, 1-1, 2-4
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου) Ε. Πλευρίτου 1, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Νίνου 1, Χυδηριώτη, Πάτρα, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου.
Ιταλία (Κάρλο Σιλίπο) Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1. Πικότζι 1, Μπιανκόνι 2, Βιακάβα 1.