Champions League: Εύκολα η Περούτζια, ‘χρυσό σετ’ η Σκρα

Δύο ακόμη εισιτήρια για τα ημιτελικά του CL βρήκαν κάτοχο κι απομένει σήμερα ο τελευταίος προημιτελικός.

του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]

Στην Αγία Πετρούπολη η τοπική Ζενίτ σχετικά εύκολα νίκησε με 3-1 την Σκρα, οδηγώντας την πρόκριση στο χρυσό σετ, αλλά εκεί κατέρρευσε. Στο 5-6 η Σκρα πήρε τον πόντο μετά από ένα απίθανο ράλι με καταπληκτικές άμυνες και ξέφυγε με 6-11 για να πλησιάσει η Ζενίτ σε 10-11, εκεί όμως έχασε την κόντα επίθεση ισοφάρισης, το σκορ πήγε στο 10-14 και στο 11-14 ο Πάνκοφ γλίστρησε η Ζενίτ δεν μπόρεσε να βγάλει την κόντα και οι Πολωνοί πήραν το εισιτήριο για τους 4.
Στην Ιταλία η Περούτζια δεν είχε όρεξη για αστεία και με κεφάτους τους Λεόν (16 πόντοι με 5 άσους ένας εκ των οποίων καταγράφηκε να έχει ταχύτητα 133 χιλιόμετρα), Ατανασίεβιτς (15 με 3 άσους) κέρδισε σε 77 λεπτά τη γαλλική Σομόν και προκρίθηκε στον ημιτελικό που θα είναι σαν τελικός, αλλά κι ένα πολύ δύσκολο ματς για τον Βιλφρέδο Λεόν.
Κι αυτό γιατί θα τεθεί αντιμέτωπος με την Ζενίτ Καζάν την ομάδα την οποία υπηρέτησε την προηγούμενη τετραετία (έχοντας κατακτήσει ισάριθμα Champions League).
Στον άλλο ημιτελικό η Σκρα θα αντιμετωπίσει το νικητή Λούμπε-Ντινάμο Μόσχας (3-2 η Λούμπε στο πρώτο ματς)