Champions League γυναικών: Η Στουτγάρδη υποκλίθηκε στην Εγκόνου

Η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου πάλεψε κόντρα στη Νοβάρα στον πρώτο προημιτελικό του Champions League, αλλά ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 (19-25 24-26 25-19 20-25).

Κι αυτή η ήττα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην Πάολα Εγκόνου η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 33 πόντους ((28/56 επ. 3 άσοι, 2 μπλοκ) κι ανάμεσα τους τον καθοριστικό άσο στο β’ σετ, με τη γερμανική ομάδα να κάνει πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση (μόλις 11 λάθη έναντι 24 των Ιταλίδων), αλλά αυτό να μην είναι αρκετό.
Η Στουτγάρδη στο πρώτο σετ ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 14-15 για να αναλάβει δράση η Μπαρτς-Χέικλι για το 17-21, ενώ στο δεύτερο όπου κρίθηκαν πολλά είχαμε μεγάλη μάχη. Το 12-14 της Νοβάρα έγινε 17-14 με την Κρίσταλ Ρίβερς, για να φτάσουμε στο 19-19 και 23-23. Η Πιτσινίνι με φοβερό διαγώνιο χτύπημα έκανε το 23-24 και το σετ έληξε 24-26 με άσο της Εγκόνου.
Η Στουτγάρδη δεν παράτησε το ματς και παρόλο που το 7-3 έγινε 9-12, κατάφερε να πάρει το γ’ σετ με την Πολ να δίνει μια σχετική πνοή, ωστόσο στο δ’ η Νοβάρα ξέφυγε γρήγορα με 6-13 (άσος Εγκόνου) και 9-17 και παρόλο που το σκορ έγινε 17-20, η Εγκόνου πήρε τον επόμενο πόντο, ακολούθησαν δύο μπλοκ κι ο προημιτελικός τελείωσε υπέρ της ιταλικής ομάδας.