Champions League: Η «Βασίλισσα» Ζενίτ απέκλεισε την Περούτζια

Η κάτοχος του τίτλου (εδώ και μια τετραετία) Ζενίτ Καζάν νίκησε και στον δεύτερο επικό ημιτελικό την Περούτζια και προκρίθηκε στον τελικό της 18ης Μαΐου στο Βερολίνο, όπου θα αντιμετωπίσει την Λούμπε.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο πρώτο ματς στην Περούτζια χρειάστηκαν 139 λεπτά και πέντε σετ για να μάθουμε τον νικητή… Σήμερα είχαμε τέσσερα σετ και 122 λεπτά μιας μοναδικής παράστασης από δύο σπουδαίες ομάδες, σε έναν αγώνα που τα είχε όλα…
Ο Βιλφρέδο Λεόν πριν τον πρώτο αγώνα είχε βάλει στοίχημα ότι θα πάρει 7 άσους στον καλό του φίλο Αλεξέι Βερμπόφ, όμως στην Περούτζια είχε… μηδέν και σήμερα μόλις δύο, κι αυτούς μαζεμένους στο δ’ σετ. Κι όπως αποδείχθηκε χωρίς το δικό του σερβίς να λειτουργεί η Περούτζια σε τέτοια ματς έχει θέματα, όπως είχε και με τον… αόρατο Λάντσα.
Η Ζενίτ ξεκίνησε το ματς με ένα γρήγορο 7-3, αλλά η Περούτζια έδειξε υπομονή και με σούπερ Ατανασίεβιτς ισοφάρισε 13-13 για να ξεφύγει με άσο του Σέρβου με 15-18. Οι Ρώσοι κάλυψαν γρήγορα (17-18), όμως στο 21-22 ο Λεόν τελείωσε την κόντρα, ο Λάντσα πήρε τον άσο από τον Ενγκαπέ (21-24) και το σετ έκλεισε με χαμένο σερβίς του Γάλλου.
Στο β’ σετ η μάχη πόντο με πόντο, άρχισε από νωρίς (6-7, 14-12, 19-19) με τον Λεόν να αποδεικνύεται μοιραίος καθώς στο 21-21 έχασε τρεις κόντρα επιθέσεις στην ίδια φάση και στο 23-22 ο Ατανασίεβιτς κάρφωσε άουτ δίνοντας το πολύτιμο +2 στην Ζενίτ που πήρε το σετ με επίθεση του Άντερσον.
Η ισορροπία είχε επανέλθει για να ξεκινήσει καλά η Ζενίτ (8-4) και να απαντήσει η Περούτζια μειώνοντας στο 12-11. Το 7ο χαμένο σερβίς του Λεόν, η κακή παρουσία του Λάντσα έφεραν το σκοτ στο 22-19 με τον Ατανασίεβιτς να έχει δύο σερί μπλοκ στον Γάλλο (παραλίγο να προκύψει καβγάς) για το 22-21 όμως η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ και ο Μιχαΐλοφ έκανε το 25-23.
Πλέον η Ζενίτ απείχε ένα σετ από τον τελικό κι όταν προηγήθηκε με 12-8 (καθώς η Περούτζια δεν φαινόταν να έχει καθαρό σχέδιο στο γήπεδο) πολλοί υπέθεσαν ότι το ματς τελείωσε, για να έρθει εκεί ο Λεόν και με 2 άσους να κάνει το 12-12 και να περάσει η Περούτζια μπροστά με 15-16. Ο Κουβανός εκεί έχασε κόντρα μπάλα, ο Μπέργκερ έκανε το λάθος και η Ζενίτ έφτασε στο 20-17 με μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Το θρίλερ όμως είχε δρόμο ακόμη με τον Ατανασίεβιτς να μειώνει σε 23-22, τον ίδιο παίκτη να κάνει το 24-23 και ο Ντε Τσέκο με άσο στον Άντερσον πάγωσε τους Ρώσους που ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν, διαμορφώνοντας το 24-24!
Ο Μιχαΐλοφ όμως έφερε το νέο ματς μπολ, ο Άντερσον έσπασε την επίθεση του Ατανασίεβιτς και με δική του πετυχημένη κόντρα έγραψε το τελικό 26-24 κι έστειλε την Ζενίτ στον 5ο συνεχόμενο τελικό (2ο στο Βερολίνο), εκεί όπου θα βρει ως αντίπαλο την ιταλική Λούμπε.
Η παρέα των Σιμόν, Χουαντορένα, Μπερναρντίνιο, Λεάλ νίκησε και εντός έδρας με 3-0 την Σκρα Μπελχάτοφ και πήρε το εισιτήριο για την Γερμανική πρωτεύουσα.