Champions League: Η Ζενίτ απέκλεισε στο χρυσό σετ την Γκντάνσκ

Η τετράκις πρωταθκήτρια Ευρώπης τα βρήκε σκούρα με τους Πολωνούς, οι οποίοι λύγισαν στο χρυσό σετ.

του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]

Η Ζενίτ έχοντας κερδίσει με 3-2 στο Γκντάνσκ μάλλον υποτίμησε της Τρεφλ η οποία έκανε κατάθεση ψυχής και θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη και την πρόκριση, αντί τη νίκη γοήτρου που πανηγύρισε.
Το σίγουρο είναι πάντως ότι οι 3.300 θεατές είδαν τον αγώνα της χρονιάς που ολολκληρώθηκε μετά από 172 λεπτά!!!
Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 0-2 σετ (23-25 και τα δύο!), η Ζενίτ απάντησε με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας σε 1-2 (25-23) και στο δ’ σετ η Τρεφλ είχε τέσσερα ματς (από το 23-24 έως το 26-27) με την Ζενίτ να τα σπάει όλα και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ με άσο του Μιχαΐλοφ.
Το θρίλερ συνεχίστηκε κι εκεί με την Ζενίτ να γλιτώνει τα δύο πρώτα ματς μπολ (το δεύτερο με απίθανο ντουμπλάζ του Βερμπόφ), αλλά στο τρίτο ο Ενγκαπέ κάρφωσε άουτ.
Στο χρυσό σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-11 που έγινε 13-11 με κόντρα του Άντερσον και 14-11 με μπλοκ στον Μουζάι για να κλείσει το σετ στο 15-12 με επίθεση του Μιχαΐλοφ.

Αναστάζι: «Ευχαριστώ τις μανάδες των παικτών μου»
Στο φινάλε του αγώνα ο Ιταλός τεχνικός της Τρεφλ Αντρέα Αναστάζι έκανε τη δήλωση της χρονιάς.
«Μετά από έναν τέτοιο αγώνα, θέλω να ευχαριστήσω όλες τις μητέρες των παικτών μου, καθώς γέννησαν και μεγάλωσαν τόσο καλούς αθλητές. Νομίζω ότι είναι το λιγότερο που μπορεί να πει κάποιος μετά από μια τέτοια λαμπρή εμφάνιση κι ότι κάναμε κάτι καλό για το βόλεϊ στην Πολωνία, αφού δείξαμε στην Ευρώπη και στον κόσμο ότι η Πολωνία έχει μεγάλες ομάδες», είπε μεταξύ άλλων ο Ιταλός τεχνικός ενώ ο Βλαντιμίρ Αλέκνο από την πλευρά του αφού έκανε λόγο για υπερβολικό άγχος τόνισε πως «η ομάδα μου έπαιξε ντροπιαστικά άσχημα και κάναμε πολλά λάθη ειδικά στο σερβίς. Όλα είναι θέμα ψυχολογίας… Προπονούμαστε το ίδιο, αλλά υπάρχει μεγάλη πίεση».
Τα σετ: 23-25, 23-25, 25-23, 25-23, 29-27, Χρυσό σερ: 15-12