Champions League, Περούτζια-Ζενίτ 2-3: Τι ματσάρα Θεέ μου!

Δύο ώρες και 20 λεπτά βολεϊκής μαγείας (με ελληνικό χρώμα καθώς πρώτος διαιτητής ήταν ο Νώντας Γεροθόδωρος), σ’ ένα ματς που όλοι εύχονταν να είναι ο τελικός της διοργάνωσης, αλλά πλέον το φαβορί για να βρεθεί εκεί είναι η Ζενίτ.

του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]

Στην πολυαναμενόμενη πρώτη κόντρα του Βιλφρέδο Λεόν με την πρώην ομάδα του, ο Κουβανός ήταν εμφανώς τρακαρισμένος, με τον αντικατάστατη του Ερβίν Ενγκαπέ να είναι καθοριστικός, αλλά ο πρώην παρτενέρ του Ματ Άντερσον ήταν ο κορυφαίος (15/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, με μοναδικό ψεγάδι την υποδοχή όπου είχε 13% υπ.-00% άριστες)… Για την ακρίβεια ήταν συγκλονιστικός κι έβαλε φαρδιά, πλατιά την υπογραφή του με μια τρομερή επίθεση στην ευθεία με την οποία διαμορφώθηκε το 13-15 στο τάι μπρέικ.
Στο πρώτο σετ η Καζάν έπαιξε με 80% στην επίθεση (!), αλλά η Περούτζια μπόρεσε να ισοφαρίσει 17-17 για να κλείσει το σετ με άσο του Άντερσον.
Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 18-15 στο β’ σετ, αλλά η Ζενίτ με άσο μετά από βίντεο ισοφάρισε 22-22 και με μπλοκ του Σαμοϊλένκο στον Λεόν έκανε το 23-24. Ο Λεόν έσπασε το σετ μπολ, πήρε την επόμενη κόντρα (25-24) κι ο Ρίτσι με μπλοκ στον Σαμοϊλένκο έκανε το 26-24.
Το γ’ σετ τα είχε όλα… Το 7-12 και 11-16 της Ζενίτ έγινε 17-16 με τους Ρώσους να επανέρχονται και να ξεφεύγουν 20-23. Ο Ατανασίεβιτς μείωσε σε 22-23 και στο 23-24 ο Άντερσον έκανε το πρώτο του λάθος στην επίθεση καρφώνοντας άουτ με το σετ να τελειώνει 26-28 με άουτ του Ατανασίεβιτς.
Η Περούτζια έπαιζε πλέον με την πλάτη στον τοίχο, αλλά έβγαλε αντίδραση και βοηθούμενη από την Καζάν που είχε μόλις 35% στην επίθεση ισοφάρισε σε 2-2 για να κριθούν όλα στο τάι μπρέικ.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο και στο 8-7 από το σερβίς του Λεόν ο Βερμπόφ έστειλε τη μπάλα προς τα πίσω, οι Ιταλοί σηκώθηκαν να πανηγυρίσουν τον άσο, όμως ο Ενγκαπέ σκαρφάλωσε στις διαφημιστικές πινακίδες, έσωσε τη φάση κι ο Σαμοϊλένκο έκοψε στο μπλοκ τον Ρίτσι για το 8-8, ενώ στην επόμενη φάση ο Ενγκαπέ έκανε μπλοκ στον Ατανασίεβιτς.
Η Περούτζια ανέκτησε το προβάδισμα με μπλοκ του Ατανασίεβιτς στο ανάποδο χτύπημα του Ενγκαπέ (11-10), όμως στην επόμενη φάση ο Λεόν έχασε την κόντρα για το 12-10 καθώς κόπηκε στο μπλοκ (11-11) για να ακολουθήσουν δύο νέα μπλοκ από Σαμοϊλένκο, Άντερσον για το 11-13. Ο Λεόν με απίθανη επίθεση στα τρία μέτρα μείωσε σε 12-13 και στο 13-14 η υποδοχή της Ζενίτ δεν ήταν καλή, όμως στη δεύτερη της επίθεση ο Άντερσον με απίστευτο χτύπημα στην ευθεία διαμόρφωσε το τελικό 13-15.
Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-27, 25-20, 13-15
Περούτζια (Μπερνάρντι) Ρίτσι 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Λεόν 25 (25/44 επ., 34% υπ.07% άριστες), Λάντσα 13 (12/20 επ., 1 άσο, 32% υπ.-06% άριστες), Ατανασίεβιτς 24 (23/34 επ., 1 άσο), Ντε Τσέκο 1 (1 άσο), Ποντράσιανιν 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κολάτσι -λ (25% υπ.-05% άριστες) / Πιτσινέλι, Χογκ 1 (1 άσο), Χούγκεντορν, Σέιφ.
Ζενίτ Καζάν (Αλέκνο) Άντερσον 20 (15/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 13% υπ.-00% άριστες), Βόλβιτς 6 (5/7 επ., 1 άσο), Ενγκαπέ 22 (16/28 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ.-31% άριστες), Μπίτκο 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Μιχαΐλοφ 15 (13/34 επ., 2 άσοι), Βερμπόφ-λ (46% υπ.-11% άριστες) / Σιρματσέφσκι.