Champions League: Τεράστια ανατροπή-πρόκριση για Νοβοσιμπίρσκ

Στο «χρυσό σετ» κι αφού πρώτα βρέθηκε μια ανάσα από ένα δεύτερο συνεχόμενο αποκλεισμό, πανηγύρισε την πρόκριση της στους «6» του Champions League η Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ.

Η «Λόκο» που έμεινε εκτός τετράδας στη ρωσική λίγκα, είχε χάσει με 3-0 στο Μάασεικ από την Νόλικο με τον τελευταίο πόντο του αγώνα να είναι κόκκινη κάρτα στον Πλάμεν Κονσταντίνοφ για διαμαρτυρία (αφού στο 28-28 το βίντεο ριπλέι έδειξε μπλοκ στην επίθεση των Ρώσων, αλλά οι διαιτητές επέμεναν ότι ήταν άουτ).
Οι γηπεδούχοι πήραν σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ, η Νόλικο μείωσε σε 2-1 και στο δ’ ήταν μπροστά μέχρι τον 20ο πόντο, όμως δεν άντεξε και το έχασε με 26-24 για να κριθούν όλα στο «χρυσό σετ…
Εκεί η καθοριστική φάση έγινε στο 12-11 όπου οι Βέλγοι έχασαν δύο κόντρα επιθέσεις ισοφάρισης και στο 14-12 με ένα ακόμη λάθος έδωσαν το σετ και την πρόκριση στην Λοκομοτίβ…

Τα σετ: 25-18, 25-22, 19-25 26-24, χρυσό σετ: 15-12
Λοκομοτίβ (Κονστντίνοφ) Νίλσον 20 (19/43 επ., 1 μπλοκ), Σάβιν 18 (15/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ.-06% άριστες), Εκτσί 4 (0/2 επ., 4 άσοι), , Σμόλαρ 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόντιτσεφ 12 (10/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-03% άριστες), Γκολούμπεφ-λ (50% υπ.-10%άριστες) / Μάρτινιουκ-λ (13% υπ.-00% άριστες) Ντίβις, Τίκατσεφ, Σερμπάκοφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).
Νόλικο (Μπανκς) Ταμέμα 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Μάαν 23 (19/38 επ., 2 άσοι, 54% υπ.-18% άριστες), Μπλάνκεναου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ριχίλσκι 4 (3/13 επ., 1 άσο, 38% υπ.-08% άριστες), Γκεβέρτ 26 (19/38 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Μιγιάτοβιτς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντρόνκερς –λ (67% υπ.-28% άριστες) / Αχί, Μπρούνο 4 (4/13 επ., 56% υπ.-09% άριστες), Βαν Χέιστε.