ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Μπρέικ από τον Ολυμπιακό

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Κώστα Κοτανίδη που είχε 19 επεμβάσεις ο Ολυμπιακός έκανε το break επικρατώντας της ΑΕΚ με 29-26 στην παράταση στον 1ο τελικό της χάντμπολ πρεμιέρ που διεξήχθη στο κατάμεστο κλειστό της Χαλκίδας.

Ο 2ος τελικός έχει οριστεί στο ίδιο γήπεδο την Τρίτη 10 Μαΐου 2022 και ώρα 19:15 (ΕΡΤ3) με τυπικά γηπεδούχο τον Ολυμπιακό. Το πρωτάθλημα θα κριθεί στις τρεις νίκες. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν έχοντας από μία σοβαρή απουσία με την ΑΕΚ να στερείται των υπηρεσιών του Λέμος που αποβλήθηκε με κόκκινη- μπλέ κάρτα στον τελικό του κυπέλλου και τον Ολυμπιακό να μην έχει στη διάθεση του τον διεθνή κεντρικό αμυντικό Πέτρο Κανδύλα. Αντίθετα για την ΑΕΚ επανήλθε μετά από απουσία τριών εβδομάδων ο διεθνής δεξιός εξτρέμ Βαγγέλης Αραμπατζής. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνέχεια το προβάδισμα και στα 70 λεπτά του αγώνα, με εξαίρεση δύο ισοπαλίες (4-4 στο 8’ και 21-21 60’), η τελευταία μάλιστα έστειλε το ματς στην παράταση.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στην παράταση και με σερί 3-0 έκανε το σκορ 21-24 στο 63:16 με τους Δομπρή, Μοντόρο και Οστρούσκο να χρίζονται σκόρερς. Δύο γκολ της ΑΕΚ και ένα του Ολυμπιακού διαμόρφωσαν το 23-25, που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτο ημιχρόνου της παράτασης.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν τη διαφορά και με γκολ του Πασσιά στο 68:40 έκαναν το 24-27, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη τους, η οποία ήρθε με το τελικό 26-29.
Εκτός του Κοτανίδη ο Ολυμπιακός είχε κορυφαίους τους Μοντόρο, Δομπρή, Σαβούλιτσα και όλη την άμυνα του που κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Άντζελιτς που πήρε τη θέση του Μπουκοβίνα στο 20’ και τελείωσε το ματς με 15 επεμβάσεις.

Πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημχ.) 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (κ.α.), 23-25, 26-29 (παρ.)
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 4, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 6, Μπάουερ.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 6/8 – 1/1