ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι των δικέφαλων

H AEK ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι των δικεφάλων στην 4η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ των ανδρών, καθώς επιβλήθηκε με 29-24 του ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα Θεσσαλονίκης για την 4η αγωνστική.

Η Ένωση έκανε το 3/3 και μαζί με τον Ολυμπιακό μοιράζονται την κορυφή ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε χωρίς νίκη εντός έδρας και βρίσκεται στους 3 πόντους στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ καθώς στη πρώτη επίθεση του αγώνα ο Παπάζογλου σκόραρε (1-0), δεχόμενος χτύπημα στο πρόσωπο από τον Σόκολιτς, ο οποίος μετά από χρήση VAR δέχθηκε την κόκκινη κάρτα!
Η Ένωση ωστόσο διαχειρίστηκε με περίσσια ψυχραιμία την αποβολή και παρά τον παίκτη λιγότερο (για δύο λεπτά) αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, πραγματοποιώντας εντυπωσιακό σερί 7-0, μετατρέποντας το 1-0 σε 1-7 στο 9:20!
Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ, σημειώνοντας κάποια γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας (8-14 στο 23’, 11-16 στο 26’)
Προς το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν σε 14-16 με σερί 3-0 και τέρμα του Παπάζογλου, ενώ στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος έκανε το 14-17 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 μετατρέποντας το 15-18 (32’) σε 15-22 (37’), ενώ έχασε και τον Λιάπη με κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Παπάζογλου.
Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα που έφτασε στο +7 (19-26) στο 46’.
Ο ΠΑΟΚ πλησίασε και πάλι στο -4 (22-26) στο 52’, αλλά δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος με την Ένωση να φτάνει δίκαια στη νίκη με 24-29.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 24-29
Πεντάλεπτα:
1-3, 2-8, 4-10, 7-13, 10-15, 14-17 (ημχ.), 15-20, 17-22, 19-24, 21-25, 22-27, 24-29
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 3, Κ. Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος 1, Ν. Κουκμίσης, Καλόμοιρος 2, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Τζωρτζίνης 3.
ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Ζάμπιτς 3, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 5, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 3.
Κόκκινες: 00:44 Σόκολιτς, 35:58 Λιάπης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκαν δελτίο), Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/4-2/2

Εύκολα ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας για την 4η αγωνιστική, o Oλυμπιακός επικράτησε εύκολα με 34-19 του Ζαφειράκη Νάουσας στο ΚΓ Ηλιούπολης και με 3/3 (εκκρεμεί η αναμέτρηση με την ΑΕΚ) ανέβηκε ξανά στην 1η θέση του πρωταθλήματος.
OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 34-19
Πεντάλεπτα
: 4-1, 6-4, 8-5, 10-7, 13-10, 15-12 (ημχ), 17-12, 20-14, 24-16, 27-17, 30-18, 34-19
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 4, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 2, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 1
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 1, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 4, Ρότζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 6, Αποστολίδης 2, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας, Φερλαχίδης, Λόλας.
Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/3-3/3