ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Ισόπαλη η αναμέτρηση Δούκα – Πυλαίας

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στον Δούκα και την Πυλαία αφού αναδείχτηκαν ισόπαλοι 25-25 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία στην 4η αγωνιστική στη χάντμπολ πρεμιέρ.

Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Δούκα να βρίσκει λύσεις στην επίθεση κυρίως με τους Αναστασίου, Τζηρά και Τσακουρίδη και την Πυλαία να απαντά με τους Μέτση, Κουκμίση και Λατσάκου.
Στο 21’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-9 όμως ένα σερί 0-3 των φιλοξενούμενων άλλαξε την ισορροπία στο παιχνίδι. Τσακουρίδης και Ντούνης κρατούσαν «ζωντανό» τον ΑΣΕΔ με την Πυλαία να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 1 γκολ (13-14).
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσακουρίδη, ο Δούκας έκανε το δικό του come back στο δεύτερο ημίχρονο. Με καλή άμυνα και σωστές επιθετικές λύσεις οι «μπλε» προηγήθηκαν στο με 18-16 όμως χρειάστηκαν μόνο 30 δευτερόλεπτα για να ισοφαρίσει η Πυλαία σε 18-18 και να προηγηθεί στο 44’ με 19-20. Γερουλάνος, Τζηράς και Πάνου έδωσαν ένα προβάδισμα δυο τερμάτων (22-20) με τον Μανωλούδη να απαντά και να μειώνει σε 22-21.
Το συγκρότημα του Γιώργου Χαλκίδη ξέφυγε και πάλι με τρία τέρματα 24-21 όμως η Πυλαία με τους Κουκμίση, Ζαφείρη και Μανωλούδη ισοφάρισε σε 25-25 ένα λεπτό πριν το φινάλε. Στο χρόνο που απέμεινε ο Δούκας και Πυλαία δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και έτσι ήρθε η μοιρασιά στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 9-9, 10-11, 13-14 (ημχ.), 15-16, 18-18, 20-20, 22-20, 25-22, 25-25.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιωργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 4, Παγιάτης 1, Χατσατουριάν, Τσακουρίδης 7, Παναγιώτου 1, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 5, Ντούνης 2, Γιαντσα 1, Χαριτωνίδης, Κοβάνης, Κολλυρης, Πάνου 2, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης.
ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 4, Μέτσης 12, Τσαμεσίδης 1, Λατσάκου 1, Γιαννακίδης, Κουκμισης 3, Ορφανουδάκης, Μπατζιος, Αλεξανδρίδης, Κυριακίδης , Συγγιρίδης, Γιορανίδης, Αλατσατιανος, Στογιανοβιτς 2.
Δίλεπτα: 8-7, Πέναλτι: 2/2 – 6/6