ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Ισόπαλο το ντέρμπι των δικέφαλων

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέμπι των Δικέφαλων στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ να συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα προσθέτοντας μία ισοπαλία στις πέντε νίκες που είχαν στις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Στο γκολ πήρε τη νίκη στα Βριλήσσια ο Ολυμπιακός.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 24-24

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένος, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ. Με το εύστοχο πέναλτι του Κουκμίση το σκορ πήγε στο 1-3. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν την συγκέντρωση τους και με δύο συνεχόμενα γκολ των Τσαναξίδη και Τσαμουρίδη, έφεραν το σκορ στο 3-4. Η πίεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και με εντυπωσιακό τέρμα ο Καβουσανάκης έκανε το 6-7, ενώ αμέσως μετά, ο Τζωρτζίνης έφερε τον σκορ στα ίσα κάνοντας το 7-7. Ο Ελευθεριάδης έκανε 8-8 και ισοφάρισε εκ νέου, ο Γκιγκόφ μετέπειτα είπε «όχι» και ο Καβουσανάκης στην επόμενη επίθεση έφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 9-8. Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ ισοφάρισε και με την διπλή απόκρουση του Γκιγκόφ, το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 9-9.
Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και έκανε ένα γρήγορο 2-0 με τους Τσαναξίδη και Καβουσανάκη, έφερε το σκορ στο 11-9. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όμως ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά μπροστά με τον Νικολαΐδη να κάνει το 12-11. Ο αγώνας συνεχίστηκε με αυτό το τέμπο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει μπροστά κατά ένα γκολ, την Ένωση να τον ισοφαρίζει, με τους Τάσο Τριανταφυλλίδη, Ελευθεριάδη, Νικολαΐδη και Παπάζογλου να δίνουν τέσσερις φορές το προβάδισμα και να διαμορφώνουν το σκορ στο 17-16.
Το παιχνίδι συνέχισε να έχει «άγρια» ομορφιά, με τον Τζωρτζίνη να κάνει το 18-18, τον Μοϊσίλοφ να αποκρούει σουτ των αντιπάλων και τον Παπάζογλου να πηγαίνει το σκορ στο 19-18. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 22-22 το οποίο διαμόρφωσε ο Ελευθεριάδης με πέναλτι. Στην συνέχεια οι αντίπαλοι έκαναν 0-2 σερί σε κρίσιμο σημείο, 22-24, ωστόσο ο Καβουσανάκης μείωσε γρήγορα σε 23-24. Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσιτομπί, ο οποίος έκανε βήματα (για τα οποία διαμαρτύρεται η ΑΕΚ), με τον ΠΑΟΚ να επαναφέρει γρήγορα στον Κουκμίση, ο οποίος έγραψε στα τελευταία δευτερόλεπτα το 24-24.
Τα πεντάλεπτα : 0-2, 2-4, 4-6, 5-7, 7-8, 9-9(ημχ.), 12-11, 14-14, 16-16, 19-19, 21-22, 24-24.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκόφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 5, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαϊδης 1, Βελισσαρίου, Α.Τριανταφυλλίδης, Μοϊσίλοφ 1, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 5, Καβουσανάκης 4, Δ.Τριανταφυλλίδης, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.
ΑΕΚ ( Αλέξης Αλβανός )   : Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ 2, Ζίφκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 6, Αλμέϊδα, Ηλιόπουλος 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου , Λιάπης 2, Αρσιτς, Καλόμοιρος, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 2, Ρογκούλσκι 4, Κεδέρης.
Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 7/5, 3/2

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 28-29

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε, αλλά, εντέλει έφυγε νικητής από τα Βριλήσσια, καταβάλλοντας την ομώνυμη ομάδα με 29-28. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον έναν πόντο τους πρωτοπόρους ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.
Το προβάδισμα ανήκε στον Ολυμπιακό από την αρχή του αγώνα και στο ημίχρονο προηγείτο με 15-11 ενώ στο 40΄ αποσπάσθηκε με 5 γκολ διαφορά και 21-16.
Τα Βριλήσσια αντέδρασαν, δεν εγκατέλειψαν το παιχνίδι και περιόρισαν τη διαφορά που καθηλώθηκε στα 2 γκολ στα τελευταία λεπτά και μάλιστα στο 59.30” ο Χερουβείμ μείωσε σε 29-28 με το 12ο τέρμα του στο ματς όπου αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ.
Η τελευταία επίθεση δεν ολοκληρώθηκε από τον Ολυμπιακό, που κράτησε την νίκη με πρώτους σκόρερς τον Παπαβασίλη με 7 τέρματα και τον Νιοκάς με 6.
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 4-5, 6-7, 9-10, 11-13, 11-15 (ημίχρονο), 13-17, 16-21, 19-22, 22-24, 24-27, 28-29
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ: (Θάνος Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Τόμπρος 2, Πανταζής, Αντωνιάδης, Αναστασίου, Ζαρίκος 3, Χερουβείμ 12, Τζανιδάκης, Βαμβακάς 4, Μ. Στάθης, Π. Στάθης 2, Κορκολής 1, Κιουλτζίδης, Χάλαρης, Τσαμούρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 6, Ρούσσος, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Βέμπερ 3, Πασσιάς,  Λιόλιος 2, Σλαβούλιτσα 3, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.
Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 4/3, 5/4