ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0!

Νέα νίκη επί της ΑΕΚ, η δεύτερη μέσα σε λίγες μέρες, σημείωσε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού αυτήν τη φορά ως γηπεδούχος στη Χαλκίδα με 22-21 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται πλέον άλλη μία νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα. Ο 3ος τελικός, με γηπεδούχο την ΑΕΚ, θα γίνει στη Χαλκίδα, στο κλειστό Κανήθου «Τ. Καμπούρης», τη Δευτέρα 16/5 (20:00).
Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο έως το 32’ (10-14), αλλά ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με την άμυνα του, αλλά και τους Τόμας Μπάουερ και Γιώργο Παπαβασίλη να μπαίνουν αλλαγή και να κάνουν μεγάλο παιχνίδι. Ο Αυστριακός είχε 50% αποτελεσματικότητα με 9 επεμβάσεις, ενώ ο διεθνής αριστερός εξτρέμ σημείωσε 7 τέρματα. Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά σκόραρε μόλις 7 γκολ σε 28 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο νέος τεχνικός της ΑΕΚ Αλέξης Αλβανός είχε στη διάθεση του τον Λέμος που επέστρεψε, άφησε εκτός αποστολής τον Ηλιόπουλο, ενώ ξεκίνησε στο βασικό σχήμα τους Άντζελιτς και Καλόμοιρο.
Πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημχ), 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21
Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.
ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4.
Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2– 3/3