ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Ο τίτλος πήγε για 5η φορά στην ΑΕΚ

Πρωταθλήτρια στην χάντμπολ πρεμιέρ των ανδρών για το 2023 αναδείχθηκε η ΑΕΚ που νίκησε στον 5ο τελικό τον Ολυμπιακό με 27-22 για να ολοκληρώσει τη σειρά στο ΟΑΚΑ με 3-2.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το πλεονέκτημα έδρας που κέρδισε στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και έφτασε στον τίτλο που είναι συνολικά ο 10ος στην ιστορία του τμήματος, αφού έχουν προηγηθεί 4 πρωταθλήματα, 4 κύπελλα και ένα ευρωπαϊκό. MVP των τελικών μετά από ψηφοφορία των δημοσιογράφων αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Ιβάν Μάτσκεβιτς.

Στο +6 με Μαντάλινιτς η ΑΕΚ
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο έως το 7’ (4-4) με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Η ΑΕΚ με τους Μαντάλινιτς (2) και ο Ολυμπιακός με τους Μοντόρο και Νιοκάς να σκοράρουν από δύο φορές.
Με αιφνιδιασμό του Κεδέρη και πέναλτι του Ρογκούλκσι η Ένωση προηγήθηκε για πρώτη φορά (6-4) στο 10’
Ο Παπαδόπουλος με πέναλτι με μείωσε σε 6-5, ωστόσο η ΑΕΚ με δύο γκολ από τον Μαντάλινιτς ανέβασε τη διαφορά στο +3 (8-5) στο 16’. Στην επόμενη φάση ο Τόμας Μπάουερ βγήκε επικίνδυνα με το πόδι, δεχόμενος το δίλεπτο με την ΑΕΚ να έχει εκ νέου αριθμητικό πλεονέκτημα.
Ο Δομπρής από την περιφέρεια έκανε το 8-6 (19’) και η ΑΕΚ απάντησε με σερί 4-0 με τους Μαντάλινιτς, Κεδέρη, Λέμος και Λιάπη για το 12-6 (23’). Μάλιστα τα γκολ των Κεδέρη και Λέμος επιτεύχθηκαν σε κενό τέρμα με τους φιλοξενούμενους να έχουν δίλεπτο (Πασσιάς) και να παίζουν με παραπάνω παίκτη στην επίθεση.
Ο Ολυμπιακός σκόραρε μετά από 5 λεπτά (24’), ενώ αντέδρασε με δικό του σερί 3-0 και τους Παπαβασίλη (2), Πασσιά για το 12-9 (27’).
Ο Κεδέρης από θέση εξτρέμ και ο Πασσιάς από την περιφέρεια διαμόρφωσαν το σκορ σε 13-10 (29’), Καραμπουρνιώτης και Λέμος έκαναν το 14-11, ενώ το σκορ (14-12) του ημιχρόνου ήρθε με τέρμα του Κανδύλα από την περιφέρεια, σχεδόν στην εκπνοή.

Ανατροπή Ολυμπιακού με 10-3 επιμέρους σκορ και νέο σερί της ΑΕΚ
Το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου ανήκε στον Ολυμπιακό που παρά το 15-12 της ΑΕΚ με τον Ρογκούλσκι (31’), πραγματοποίησε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ 15-16 (36’) με τέρματα των Καραμπουρνιώτη, Μπάγιου και Παπαβασίλη (2) ενώ το συνολικό επιμέρους σκορ διαμορφώθηκε σε 3-10 (από 12-6)!
Ο Τικ έφερε το ματς στα ίσια (16-16) στο 37’, ενώ στην επόμενη επίθεση της ΑΕΚ ο Μοντόρο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στο πρόσωπο του Μαντάλινιτς.
Mε τους Ζίβκοβιτς, Λέμος (2) και Λιάπη η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά με +4 (20-16) στο 45’, πραγματοποιώντας σερί 5-0, κρατώντας τους «ερυθρολεύκους» χωρίς γκολ για 10 λεπτά!
Με τον Οστρούσκο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-17 (46’), ενώ ο Γκρατζάν έκανε το 20-18 (48’) για να έρθει ο Παπαδιονυσίου μετά την απόκρουση του Μπάουερ να κάνει το 21-18 (49’)
Στην επόμενη φάση ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΚ Σόκολιτς έκανε πέναλτι και δέχθηκε 3η δίλεπτη, αλλά ο Μάτκσεβιτς σταμάτησε τον Παπαδόπουλο από τα 7 μέτρα, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να φτάσει στο +4 (22-18) με γκολ του Τικ στο 50’
Με τον Παπαδιονυσίου στο 52’ η ΑΕΚ έκανε το 23-18 (52’) με την ΑΕΚ να κρατά εύκολα το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-5, 10-6, 12-8, 14-12 (ημχ), 15-15, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 27-22
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 4, Αλμέιδα, Λέμος 5, Κεδέρης 3.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ
Κόκκινη: 37:55 Μοντόρο (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 39’ Σόκολιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/4-1/3