Χειμερινοί αγώνες 2023: Γρήγορες κούρσες την 1η μέρα (αποτελέσματα τελικών)

Η πρώτη μέρα των χειμερινών αγώνων του 2023 που φιλοξενούνται στο ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε και από τους τελικούς που πραγματοποιήθηκαν ξεχώρισαν για τις επιδόσεις τους αρκετοί κολυμβητές και κολυμβήτριες με τον Απόστολο Χρήστου όμως να ξεχωρίζει λίγο περισσότερο.

200μ ελεύθερο ανδρών
Από την μονομαχία των Δημήτρη Μάρκου και Ανδρέα Βαζαίου νικητής αναδείχθηκε ο Μάρκος. Ο 22χρονος κολυμβητής αναδείχθηκε νικητής με 1:47.75, ενώ ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου ακολούθησε στην δεύτερη θέση με το χρόνο 1:49.62. Τρίτος τερμάτισε ο Τόμας Λουκμίνας (Λιθουανία) με 1:50.17, ενώ τρίτος Έλληνας ήταν ο Κώστας Εγγλεζάκης με 1:50.79.

200μ ελεύθερο γυναικών
Γρηγορότερο στον τελικό ήταν το δίδυμο από την Τουρκία αποτελούμενο από τις Γκιζέμ Γκούβεντς και Έλα Οζντεμιρ, οι οποίες έκαναν 2:01.56 και 2:01.57. Για την Ελλάδα όμως την τριάδα των νικητριών συμπλήρωσαν οι Ζαχαρούλα Καλογέρη, Μαρία Ζαφειράτου και Άρτεμις Βασιλάκη. Η Καλογέρη κολύμπησε σε 2:02.25, η Ζαφειράτου σε 2:02.34 και η Βασιλάκη σε 2:02.76.

200μ πρόσθιο ανδρών
Ο Άντριους Σιντλάουσκας (Λιθουανία) ήταν αυτός που ακούμπησε πρώτος τον τοίχο του τερματισμού με 2:11.44. Ταχύτερος Έλληνας ήταν ο Σάββας Θώμογλου με 2:13.26, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-3 με τον Βασίλη Σοφικίτη και τον Παναγιώτη Χιώτη, οι οποίοι κατέγραψαν 2:14.53 και 2:16.23 αντίστοιχα.

200μ πρόσθιο γυναικών
Πολύ κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ της Αγγελικής Εξάρχου βρέθηκε η Ελένη Κοντογεώργου. Η 23χρονη ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό των 200μ πρόσθιο με 2:27.68, ενώ το πανελλήνιο ρεκόρ είναι 2:27.39. Η Κοντογεώργου κατέρριψε το δικό της ατομικό ρεκόρ που κρατούσε από το 2022 με 2:28.15. Δεύτερη ήταν η Χαρά Αγγελάκη με 2:31.41 και τρίτη η Κωνσταντίνα Γκόβαρη με 02:36.40.

200μ ύπτιο ανδρών
Διπλή εκπροσώπηση θα έχει η Ελλάδα στα 200μ ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Στον τελικό των χειμερινών αγώνων που διεξάγονται στο ΟΑΚΑ ο Απόστολος Χρήστου κολύμπησε στην τρίτη διαδρομή και με επίδοση 1:57.27 κατέκτησε την πρώτη θέση και παράλληλα έπιασε το όριο για το Παρίσι το οποίο είναι 1:57.50. Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα είχε μία σχετικά άνετη νίκη, αφού ο Απόστολος Σίσκος ήταν δεύτερος με 1:59.14 και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης τρίτος με 1:59.66. Ο Χρήστου είχε ήδη εξασφαλίσει την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς του Παρισιού, έχοντας προκριθεί στο 100άρι ύπτιο.

200μ ύπτιο γυναικών
Τρεις κολυμβήτριες από την Τουρκία κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις του τελικού. Η Χαλιμέ Ζερέν ήταν η πιο γρήγορη με επίδοση 2:13.55 και έπειτα ακολούθησε η Σουντέμ Ντενιζλί με 2:16.46 και η Έσρα Οζνταμπάν με 2:17.95. Η Ιωάννα Παζαΐτη ήταν η πρώτη Ελληνίδα με 2:20.19, η Θεοδώρα Ψωμιάδη σημείωσε 2:22.60 και η Ευτυχία Ιωαννίδη 2:23.19.

50μ πεταλούδα ανδρών
Ένας γρήγορος τελικός έγινε στο 50άρι πεταλούδα με τους τρεις πρώτους να κατεβαίνουν τα 24 δευτερόλεπτα και τον Στέργιο Μπίλα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακούς τερμάτισε πρώτος με 23.46, στην δεύτερη θέση κατετάγη ο Τάσος Κούγκουλος με 23.85 και στην τρίτη ο Κώστας Στάμου με 23.93.

50μ πεταλούδα γυναικών
Εντυπωσιακή ήταν η Άννα Ντουντουνάκη, η οποία κατέβηκε τα 26 δευτερόλεπτα και δεν απειλήθηκε από καμία άλλη αθλήτρια. Με χρόνο 25.95 η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στην 25άρα πισίνα κατέκτησε την πρώτη θέση στο ΟΑΚΑ, ενώ δεύτερη ήταν η Άννα Αυγούστα Βλάχου με 26.93 και τρίτη η Δανάη Καπρινή με 27.05.

1.500μ ελεύθερο ανδρών
Το πρωί πραγματοποιήθηκαν οι αργές σειρές και το απόγευμα η γρήγορη και από αυτές αναδείχθηκε νικητής ο Ντζιούγκας Μισκίνις (Λιθουανία) με 15:21.69. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Μερτ Κιλαβούζ (Τουρκία) με 15:26.82. Ο Βασίλης Κακουλάκης ήταν τρίτος και πρώτος Έλληνας με 15:37.47, ενώ τον ακολούθησαν οι Δημήτρης Καϊτατζής με 15:55.88 και Άλκης Κυνηγάκης με 16:16.32.