Χειμερινοί αγώνες 2023: Πολλαπλά όρια την 2η μέρα (αποτελέσματα τελικών)

Πολλά νέα ρεκόρ και όρια για διεθνείς διοργανώσεις του 2024 σημειώθηκαν την δεύτερη μέρα των χειμερινών αγώνων του 2023 στο ΟΑΚΑ και η ελληνική αποστολή για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελογραδίου μεγαλώνει.

50μ ελεύθερο γυναικών
Η Νόρα Δράκου πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στο 50άρι ελεύθερο στο βιογραφικό της. Η αθλήτρια του Παναθηναϊκού επικράτησε στην χεριά, αφού το χρονόμετρο κατέγραψε 25.58 και η δεύτερη, η Κάλια Αντωνίου, ακολούθησε σε 25.60. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Μαρίλεια Δρασίδου με επίδοση 25.71.

50μ ελεύθερο ανδρών
Ταχύτερος στον τελικό της μίας ή καμίας ανάσας ήταν ο Εμρέ Σαξί (Τουρκία) με χρόνο 22.05. Από τις ελληνικές συμμετοχές ξεχώρισε ο Στέργιος Μπίλας με το 22.48, ενώ ο Χρήστος Παπαδόπουλος με 22.95 και ο Μάριος Χρυσομάλλης με το 22.99 ήταν οι κολυμβητές που συμπλήρωσαν το βάρθο.

400μ μεικτή γυναικών
Μετά τις πρωινές αργές σειρές του αγωνίσματος και τις απογευματινές γρήγορες σειρές, νικήτρια των 400μ μεικτή αναδείχθηκε η Ηλέκτρα Λεμπλ. Η 24χρονη έδωσε μία μεγάλη μάχη με την Αντωνία Ρακοπούλου αλλά τελικά κυριάρχησε με 4:59.79. Η Ρακοπούλου τερμάτισε στην δεύτερη θέση με 4:59.87 και την τριάδα συμπλήρωσε η Βαρβάρα Γκιουζέπα Πετροπούλου με χρόνο 5:00.36.

400μ μεικτή ανδρών
Διπλή πρόκριση είχαμε για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου. Ο Βασίλης Σοφικίτης κατέκτησε την πρώτη θέση χάρη στο νέο του ατομικό ρεκόρ. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 4:18.14, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν 4:19.60 από το καλοκαίρι του 2022. Στην δεύτερη θέση κατετάγη ο Δανιήλ Γιουρτζίδης με 4:18.60, επίδοση που αποτελεί επίσης νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 4:19.97) και στην τρίτη ο Απόστολος Παπαστάμος με το 4:19.04. Το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα είναι 4:20.05 και το όριο είχε πιάσει και ο Παπαστάμος από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα.

100μ ύπτιο γυναικών
Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Δέσποινα Πυρίλη του Πανσερραϊκού για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο, αφού με 1:02.35 (πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων Β’) άφησε πίσω της την Χαλιμέ Ζερέν (Τουρκία) με 1:03.28 και την Σουντέμ Ντενιζλί (Τουρκία) με 1:03.31. Η Ηλέκτρα Μαγκιώτσιου ήταν δεύτερη από τις Ελληνίδες με χρόνο 1:05.39 και τρίτη η Θεοδώρα Κανελλοπούλου με 1:05.41. Με την επίδοσή της η Πυρίλη έπιασε το όριο και για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων (να σημειωθεί εδώ ότι στην προκήρυξη για το ευρωπαϊκό η ΚΟΕ δεν αναφέρει τα όρια).

100μ ύπτιο ανδρών
Μετά τη νίκη του στα 200μ ύπτιο, ο Απόστολος Χρήστου έκανε το νταμπλ με την κυριαρχία του στο 100άρι. Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα σημείωσε 53.48 για να καταλάβει την πρώτη θέση, με τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη να ακολουθεί δεύτερος με 54.07 και ο Αλί Κατίρ τρίτος με 55.06. Τρίτος από ελληνικής σειράς είναι ο Φίλιππος Ανδριαδάκης με το 55.98.

400μ ελεύθερο γυναικών
Η Ντενίζ Ερτάν (Τουρκία) οδήγησε την κούρσα από την από αρχή μέχρι τον τερματισμό και με επίδοση 4:14.37 κέρδισε στα 400μ ελεύθερο. Η Άρτεμις Βασιλάκη κατέρριψε το ατομικό της ρεκόρ (4:16.47) και με 4:16.00 κατέκτησε την δεύτερη θέση και επιβεβαίωσε την συμμετοχή της στο ευρωπαϊκό εφήβων – νεανίδων. Στην τρίτη ακολούθησε η Μαρία Ζαφειράτου με 4:18.21. Η Χρυσούλα Μητσάκου ήταν η τρίτη Ελληνίδα με χρόνο 4:21.95.

400μ ελεύθερο ανδρών
Τούρκος κολυμβητής κέρδισε και το 400άρι ελεύθερο των ανδρών με τον Μπουράκ Ισίκ να τερματίζει πιο γρήγορα από όλους με χρόνο 3:55.84. Ο Βασίλης Κακουλάκης με το 3:56.13 ήταν ο πρώτος Έλληνας του αγώνα, με τον Δημήτρη Νέγρη να ακολουθεί με 3:56.37 και ο Κώστας Εγγλεζάκης με 3:56.68.

100μ πεταλούδα γυναικών
Η Γεωργιά Δαμασιώτη με επίδοση 58.91 τερμάτισε στην δεύτερη θέση πίσω από την Άννα Ντουντουνάκη στον τελικό των 100μ πεταλούδα και έπιασε το όριο για το ευρωπαϊκό του 2024, αφού το όριο είναι επίσης 58.91. Η Ντουντουνάκη που ήταν η νικήτρια του αγώνα κατέγραψε 58.23 αλλά είχε ήδη το όριο από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Δανάη Καπρινή με επίδοση 1:00.27.

100μ πεταλούδα ανδρών
Στην μάχη μεταξύ των Ανδρέα Βαζαίου, Κώστα Στάμου και Τάσο Κούγκουλο μεγάλος νικητής ήταν ο Στάμου. Ο Έλληνας πρωταθλητής με επίδοση 52.66 τερμάτισε στην πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερο τον Βαζαίο με 53.07 και τρίτο τον Κούγκουλο με 53.13.

100μ πρόσθιο γυναικών
Η Ελένη Κοντογεώργου μετά την χθεσινή της νίκη στο 200άρι πρόσθιο επικράτησε σήμερα και στο 100άρι. Με χρόνο 1:09.55 βελτίωσε το 1:09.79 που είχε καταγράψει τον Μάιο στο διεθνές μίτινγκ του Ακρόπολις και αποτελούσε ατομικό της ρεκόρ. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Χαρά Αγγελάκη με 1:10.04 και στην τρίτη η Λιν Χαζ (Λίβανος) με 1:11.64. Τρίτη Ελληνίδα ήταν η Ευθυμία Μαζαράκη με χρόνο 1:11.98.