ΠΑΛΗ

Χρυσός ο Κουρουγκλίεφ στη Γαλλία

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεφ έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, όχι όμως και το πρόβλημα με το ελληνικό διαβατήριο. Ωστόσο συνεχίζει να εντυπωσιάζει στα διεθνή τουρνουά.

Ο Ρώσος παλαιστής, όπως και ο Αζαμάτ Κοσόνοφ, αγωνίζεται με άδεια παραμονής που εκδίδεται από τις ελληνικές αρχές (το επιτρέπει η παγκόσμια ομοσπονδία) όμως δεν μπορεί να αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες αν δεν έχει ελληνικό διαβατήριο.
Μέχρι να επιλυθεί το θέμα του, αγωνίζεται σε διεθνή τουρνουά προκειμένου να βρει ρυθμό. Αυτό έκανε και στο γκραν πρι της Νίκαιας στη Γαλλία, όπου κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Στο εναρκτήριο παιχνίδι του  ο Κουρουγκλίεφ νίκησε τον Αμερικανό Τέιλορ Λούτζαν και επικράτησε με τεχνική υπέροχη (11-0).  Στα προημιτελικά νίκησε χωρίς αγώνα, μιας και τραυματίστηκε ο Λετονός Ίβαρς Σαμουσόνοξ και προκρίθηκε στα ημιτελικά.
Εκεί αντιμετώπισε τον Γερμανό Λαρς Σέφλε. Ο Κουρουγκλίεφ ήταν καταιγιστικός και επικράτησε με 6-0, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό και μία θέση στο βάθρο.
Ο Κουρουγκλίεφ, όμως, είναι φτιαγμένος από… χρυσό και σε μία εμφάνιση επίδειξης δύναμης απέναντι στον Αμερικανό Μαρκ Χολ επικράτησε με 10-4 και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.