Davis cup 2023: Ο Θάνος έκανε το 2-0, αγκαλιά με την άνοδο η Ελλάδα

Ο Αριστοτέλης Θάνος νίκησε στο δεύτερο αγώνα της Ελλάδας στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Ισημερινό, έκανε το 2-0 και απομένει μία νίκη για την Εθνική προκειμένου να κερδίσει την άνοδο στο Davis cup μετά από 19 χρόνια.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Ο Θάνος αντικατέστησε τον τραυματία Μιχάλη Περβολαράκη και τα πήγε περίφημα κόντρα στον Αντρές Αντράντε. Στο πρώτο σετ χρειάστηκε να φτάσει στο τάιμπρεϊκ για να το πάρει τελικά 7-6.
Στο δεύτερο σετ, τα πράγματα έγιναν πιο απλά χάρη στο πολύ καλό παιχνίδι του Θάνου. Προηγήθηκε με 4-0 κάνοντας δύο μπρέικ στο παίκτη του Ισημειρνού για να ολοκληρώσει το σετ στο 6-4 και να κάνει το 2-0. Με το ίδιο σκορ (2-0) προηγείται πλέον και η Ελλάδα που χρειάζεται μία νίκη για να πάρει την άνοδο.
Σε περίπτωση που ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπάς που θα αγωνιστούν αύριο (12:00) στο διπλό, κερδίσουν τότε η Εθνική θα κάνει το 3-0 και η σειρά με τον Ισημερινό θα ολοκληρωθεί.