Davis cup: Έκανε την έκπληξη με Μάτσατς η Τσεχία

Η Τσεχία έκανε την έκπληξη στην πρώτη αγωνιστική των τελικών του Ντέιβις Καπ, αφού ο Τόμας Μάτσατς επικράτησε του Ρισάρ Γκασκέ 2-0 (6-7, 2-6).

Στους πρώτους αγώνες της πρώτης ημέρας, ο Μάτσατς έδωσε το προβάδισμα στην Τσεχία. Στο πρώτο σετ μετά από ένα μπρέικ έκατος, ο Τσέχος το πήρε, επικρατώντας στο τάι μπρέικ με 7-3. Η δουλειά του ήταν πιο εύκολη στο δεύτερο σετ, το οποίο το κέρδισε με δύο μπρέικ με 6-2 σε 38 λεπτά.
Πρώτη νίκη και για την Κροατία, αφού ο Μπόρνα Γκόγιο νίκησε με 2-0 (7-6, 7-5) τον Αυστραλό Αλεξέι Ποπίριν. Το πρώτο σετ ο Κροάτης το κέρδισε στο τάι μπρέικ, ενώ στο δεύτερο σετ χρειάστηκε να κρατήσει το σερβίς του και να κάνει ένα μπρέικ.
Νικηφόρα ξεκίνησε και η Σουηδία, αφού ο Ελιάς Ίμερ αναδείχθηκε νικητής στο παιχνίδι με τον Καναδό Στέβεν Ντιέζ με 2-0 σετ (6-4, 6-2), Στο πρώτο σετ, ο Σουηδός με τρία μπρέικ έναντι δύο, το πήρε με 6-4. Στο δεύτερο σετ, κράτησε το σερβίς του και με δύο μπρέικς, έκανε το 6-2 σε 42 λεπτά.