Davis cup: Οι Βρετανοί υπέταξαν τους Γάλλους και έβαλαν φωτιά στον όμιλο

Η Βρετανία νίκησε την Γαλλία με 2-1 στην σειρά των αγώνων, βάζοντας φωτιά στον τρίτο όμιλο των τελικών του Davis cup, αφού η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στην αναμέτρηση των Βρετανών με την Τσεχία.

Ο Βρετανός Ντάνιελ Έβανς επικράτησε στον πρώτο αγώνα του Αντριάν Μαναρινό με 2-0 σετ (7-5, 6-4) σε 1:56. Ο Κάμερον Νόρι εξασφάλισε τον πόντο για την Βρετανία, αφού νίκησε τον Αρτούρ Ρίντερκνετς με 2-0 (6-2-7-6), με το δεύτερο σετ να κρίνεται στο τάι μπρέικ με 10-8. Οι Γάλλοι βέβαια δεν παρέδωσαν τα όπλα, αφού το δίδυμο Νικολάς Μαχούτ/Αρτούρ Ρίντερκνες με άνεση νίκησε τους Τζόε Σάλισμπουρι/Νιλ Σκούπσκι με 2-0 σετ (6-1, 6-4).
Αν και ο Ελίας Ίμερ πήρε το πρώτο παιχνίδι για την Σουηδία, επικρατώντας του Μικαΐλ Κουκούσκιν με 2-0 σετ (6-3, 7-6), οι Καζάκοι έκαναν ανατροπή και πήραν την σειρά με 2-1 στα παιχνίδια. Πρώτα, ο Αλεξάντερ Μπάμπλικ ξεπέρασε το εμπόδιο του Μάικλ Ίμερ με 2-1 σετ (3-6, 6-4, 6-0), ενώ το δίδυμο Αντρέι Γκολούμπεφ/Αλεξάντρ Νεντοβιέσοφ νίκησε τους Αντρέ Γκόρανσον/Ρόμπερτ Λίντστεντ με 2-0 σετ (6-3, 6-3).
Οι Ούγγροι έκαναν το πρώτο βήμα, αφού ο Ζόμπορ Πίρος νίκησε τον Τζον Μίλμαν με 2-1 σετ (4-6,  6-4, 6-4) σε 2:20 ώρες.Άμεση ήταν η απάντηση από τους Αυστραλούς, με τον Άλεξ Ντε Μινόρ να επικρατεί του Μάρτον Φούσκοβιτς με 2-1 σετ (7-5, 2-6, 7-6) σε 3:07 ώρες. Οι δύο χώρες έδωσαν μεγάλη μάχη στο διπλό, που έκρινε τον πόντο, ο οποίος πήγε στην χώρα της Ωκεανίας, με τους Άλεξ Μπολτ/Τζον Πιρς να νικούν τους Φαμπιάν Μαροσζάν/Σόμπορ Πιρός με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 6-3). Ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, οι Ούγγροι το πήραν με 13-11 στο τάι μπρέικ μετά από έξι σετ πόιντ και ενώ είχαν αποσοβήσει και δύο ματς πόιντ των Αυστραλών.