ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Δευτεραθλητές Ευρώπης στα 470 Μάντης και Καγιαλής

Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής ολοκλήρωσαν το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας στην κατηγορία των 470 κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο.

Λίγες εβδομάδες πριν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Άαρχους που θα δώσει τα πρώτα Ολυμπιακά εισιτήρια, οι χάλκινοι Ολυμπιονίκες του Ρίο έδειξαν για άλλη μία φορά την κλάση τους. Στην κούρσα των μεταλλίων που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, διατήρησαν τα κεκτημένα και πήραν το αργυρό μετάλλιο με διαφορά 19 βαθμών από τους Γερμανούς Μάλτε Βίνκελ και Μάτι Κίπρα που ολοκλήρωσαν στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης. Από χθες οι Σουηδοί Ντάλμπεργκ – Μπέργκστρομ είχαν εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο και ολοκλήρωσαν σημερα με 39 βαθμούς ποινής, με τους Μάντη – Καγιαλη να έχουν 72 και τους Γερμανούς 91.
Στην κούρσα των μεταλλίων των γυναικών, Μαρία Μπόζη και Ραφαηλίνα Κλωναρίδου ολοκλήρωσαν στην 4η θέση και με τους οκτώ βαθμούς που πήραν έφτασαν τους 93 για να καταλάβουν την 8η θέση στη γενική κατάταξη. Πρωταθλήτριες Ευρώπης αναδείχθηκαν οι Σλοβένες Τίνα Μρακ – Βρόνικα Μακαρόλ με 58 βαθμούς ποινής ακι ακολούθησαν δυο γερμανικά πληρώματα. Φεντερίκε Λόβε και Άνα Μάρκφορτ στη δευτερη θέση με 78 βαθμούς και οι Ναντίν Μπόεμ – Αν Κριστίν Γκόλιας με 82 στην τρίτη.