Δεύτερες στον κόσμο Βόντζου-Κυρίδου

Το τρίτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας εφήβων-νεανίδων, Κ23 και μη Ολυμπιακών αγωνισμάτων που διεξάγεται στο Ρότερνταμ κατέκτησαν οι Βόντζου-Κυρίδου.

του Βασίλη Τσανταρλιώτη

Αγωνιζόμενες στον τελικό του διπλού σκιφ των νεανίδω, κατάφεραν να πάρουν το αργυρό μετάλλιο μετά από πολύ μεγάλη μάχη με τις Ιταλίδες Μπαρταλέσι-Σκετίνο. Αναστασία Βόντζου και Αννέτα Κυρίδου ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μέχρι και το πέρασμα των 1000μ. ήταν στη δεύτερη θέση. Στα 1.500μ. υποχώρησαν στην τέταρτη για να κάνουν την αντεπίθεση στα τελευταία 250 μέτρα και να περάσουν το πλήρωμα της Δανίας, καθώς και αυτό της Ιταλίας για να τερματίσουν σε 7:10.55, κερδίζοντας το νήμα το αργυρό μετάλλιο με τις Ιταλίδες να ολοκληρώνουν σε 7:10.78. Νικήτριες του τελικού οι Αμερικανίδες Σάρις-Ντέλεμαν με 7:08.12.
Στον τελικό της τετρακώπου των εφήβων, οι Κουκούτης, Παλαιοπάνος, Γιάννατζης και Στάμος ολοκλήρωσαν στην πέμπτη θέση κάνάοντας 6:16.72.
Το τετραπλό σκιφ των νεανίδων, με την Βιτζιλαίου, Ε. Μπούρμπου, Τσαμοπούλου και Πέργουλη ήταν επίσης πέμπτες κάνοντας 6:47.93.
Το τετραπλό σκιφ των εφήβων, με τους Δεμέλη, Σακκά, Μπαλή και Παπακωνσταντίνου με 6:01.65 ήταν πρώτο στον τελικό Β και κατέλαβε την 7η θέση στη γενική κατάταξη, επίδοση που θα τους έδινε την 4η θέση στο τελικό Α.